Canon EOS R5 vs. Canon EOS 5D Mark IV. Który jest lepszy?

Canon EOS R5 i Canon EOS 5D Mark IV to dwa zaawansowane aparaty, które cieszą się dużą popularnością wśród fotografów. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy, które mogą zaspokoić różne potrzeby użytkowników.

Jakość obrazu i rozdzielczość:

Canon EOS R5 oferuje matrycę o rozdzielczości 45 megapikseli, co jest znacznie więcej w porównaniu do 30,4 megapikseli w Canon EOS 5D Mark IV. To sprawia, że R5 jest idealny do fotografii, gdzie detale mają kluczowe znaczenie, np. w krajobrazach czy fotografii studyjnej.

System autofokusa:

R5 wyposażony jest w nowoczesny system autofokusa Dual Pixel CMOS AF II z 1053 punktami AF, co zapewnia szybsze i bardziej precyzyjne ustawianie ostrości. 5D Mark IV posiada starszy system autofokusa z 61 punktami, co jest mniej imponujące w porównaniu z R5, ale nadal wystarczające dla wielu zastosowań profesjonalnych.

Wideo:

Canon EOS R5 zdecydowanie wygrywa pod względem możliwości wideo, oferując nagrywanie w 8K z 30 klatkami na sekundę oraz 4K do 120 klatek na sekundę. Natomiast 5D Mark IV oferuje maksymalnie 4K z 30 klatkami na sekundę. Dla filmowców i twórców treści wideo, R5 będzie lepszym wyborem.

Stabilizacja obrazu:

EOS R5 posiada wbudowaną stabilizację obrazu (IBIS), co jest dużym plusem dla fotografów pracujących z ręki, zwłaszcza przy dłuższych czasach naświetlania lub w trudnych warunkach oświetleniowych. 5D Mark IV nie ma wbudowanej stabilizacji obrazu.

Budowa i ergonomia:

Oba aparaty są solidnie wykonane i uszczelnione przed warunkami atmosferycznymi. 5D Mark IV jest lustrzanką cyfrową (DSLR), co oznacza większy korpus i klasyczne lustrzane wizjer, natomiast R5 to bezlusterkowiec, co pozwala na bardziej kompaktową konstrukcję i elektroniczny wizjer z wysoką rozdzielczością.

Cena:

Canon EOS R5 jest droższy, co może być czynnikiem decydującym dla niektórych użytkowników. Jednak oferuje więcej nowoczesnych funkcji, które mogą uzasadnić wyższą cenę.

Podsumowując, wybór między Canon EOS R5 a Canon EOS 5D Mark IV zależy od indywidualnych potrzeb. R5 jest bardziej zaawansowanym aparatem z lepszą jakością obrazu, lepszym autofokusem, wyższymi możliwościami wideo i wbudowaną stabilizacją obrazu. Z kolei 5D Mark IV może być bardziej odpowiedni dla tych, którzy preferują tradycyjny system lustrzankowy i nie potrzebują najnowszych technologii.