Fotografia od A do Z, co to jest szum.

Szum w fotografii to niepożądane zakłócenie, które może występować na zdjęciach jako ziarnistość lub punkty o niewłaściwym kolorze. Jednym z rodzajów szumu jest „szum matrycy”. Matryca to element w cyfrowych aparatach fotograficznych, który rejestruje światło i zamienia je na sygnał cyfrowy. Szum matrycy ma kilka przyczyn:

1. Czułość ISO
– Wysoka czułość ISO (wartość ISO) zazwyczaj wiąże się z większym szumem. To dlatego zdjęcia robione w warunkach słabego oświetlenia, gdzie konieczne jest zwiększenie czułości ISO, często wykazują wyraźniejszy szum.

2. Temperatura matrycy
– W przypadku długotrwałego korzystania z aparatu, zwłaszcza w warunkach gorących, matryca może się nagrzewać, co z kolei może wpływać na poziom szumu.

3. Rodzaj matrycy
– Starsze modele matryc mogą być bardziej podatne na szum w porównaniu do nowszych, bardziej zaawansowanych technologicznie.

4. Rozmiar piksela
– Aparaty o mniejszych pikselach na matrycy mogą mieć tendencję do wykazywania większego szumu. Większe piksele mają potencjał do zbierania więcej światła, co może pomóc w redukcji szumu.

5. Algorytmy redukcji szumu
– Producenci aparatów stosują algorytmy redukcji szumu, jednak zbyt agresywne ich ustawienia mogą prowadzić do utraty detali w zdjęciu.

6. Długi czas naświetlania
– W przypadku długiego czasu naświetlania, szczególnie w warunkach wysokiej temperatury, matryca może generować dodatkowy szum.

Aby minimalizować szum matrycy, ważne jest, aby wybierać odpowiednie ustawienia aparatu, unikać zbyt wysokich wartości ISO, dbać o odpowiednie chłodzenie aparatu (szczególnie podczas długotrwałego użytkowania) i korzystać z zaawansowanych narzędzi do redukcji szumu dostępnych w programach do postprodukcji fotografii.