Fotografia od A do Z, co to jest sRGB

sRGB (standard Red Green Blue) to standardowy przestrzeń barw stosowany w fotografii cyfrowej, grafice komputerowej i na ekranach monitorów. Jest to jedna z najbardziej powszechnie używanych przestrzeni barw, która została standaryzowana przez International Electrotechnical Commission (IEC) w 1996 roku.

Przestrzeń barw sRGB została opracowana w celu zapewnienia spójności kolorów między różnymi urządzeniami, takimi jak aparaty cyfrowe, monitory komputerowe, drukarki i inne. SRGB definiuje zakres kolorów, które mogą być wyświetlane lub drukowane, oraz sposób, w jaki kolory są reprezentowane numerycznie.

Główne cechy przestrzeni barw sRGB obejmują:

1. **Zakres barw**: sRGB określa konkretny zakres kolorów, które mogą być reprezentowane. Jest to mniejszy zakres niż w niektórych zaawansowanych przestrzeniach barw, co sprawia, że jest bardziej uniwersalny i dobrze działa w większości sytuacji.

2. **Gamma**: sRGB używa gamma 2.2, co wpływa na sposób, w jaki są reprezentowane jasności i kontrasty kolorów.

3. **Standardowy punkt biały**: sRGB definiuje standardowy punkt biały (D65), co oznacza, że biały kolor jest skalibrowany na bazie światła dziennego.

4. **Końcówki precyzji**: sRGB wykorzystuje 8 bitów na kanał, co oznacza, że każdy kanał czerwony, zielony i niebieski może przyjąć 256 różnych wartości. To wystarcza dla większości zastosowań, ale w bardziej zaawansowanej grafice mogą być stosowane przestrzenie barw o większej głębokości bitowej.

Przestrzeń barw sRGB jest powszechnie stosowana w publikacjach online, na stronach internetowych, w mediach społecznościowych i w wielu innych obszarach, gdzie spójność kolorów jest kluczowa dla poprawnego wyświetlania obrazów na różnych urządzeniach.