Fotografowanie w długim czasie trwania ekspozycji

Fotografia to jedno z tych magicznych działań, które pozwalają nam zatrzymać chwilę w czasie i uwiecznić ją na klatce filmowej lub w formie cyfrowego obrazu.

Jednak, co się stanie, gdy zdecydujesz się przekroczyć granice tradycyjnego myślenia o fotografii? Czym jest fotografia w długim czasie trwania ekspozycji, a jakie cuda kryje w sobie ta technika?

W tym artykule odkryjemy fascynujący świat długiej ekspozycji, który pozwoli Ci tworzyć niesamowite zdjęcia z mglistym ruchem ludzi lub chmur na tle statycznych elementów miejskiego krajobrazu.

Czym jest fotografia w długim czasie trwania ekspozycji?

Fotografia w długim czasie trwania ekspozycji to technika, która polega na otwarciu migawki na znacznie dłuższy okres czasu niż w przypadku tradycyjnej fotografii. To oznacza, że światło pada na matrycę przez kilka sekund, a nawet minut. W efekcie, elementy ruchome w kadrze zostają uchwycone jako rozmazane ślady, tworząc efekt mglistego ruchu.

Tego rodzaju fotografia jest niezwykle fascynująca, ponieważ pozwala zobaczyć świat w zupełnie inny sposób. Ludzie i pojazdy stają się mglistymi widmami, a chmury przekształcają się w mleczne struktury na niebie. To także doskonały sposób na wyeksponowanie nocy za dnia lub stworzenie surrealistycznego klimatu w swoich fotografiach.

Przygotowanie do fotografii w długim czasie trwania ekspozycji

Zanim przystąpisz do fotografii w długim czasie trwania ekspozycji, musisz przygotować się odpowiednio. Oto kilka kroków, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z tą fascynującą techniką:

 1. Statyw – To absolutna konieczność. Fotografowanie w długim czasie trwania ekspozycji wymaga stabilności, ponieważ nawet najmniejszy drganie aparatu może zrujnować efekt. Wybierz solidny statyw, który utrzyma aparat nieruchomo przez cały okres ekspozycji.
 2. Aparat z możliwością ręcznego ustawiania ekspozycji – Chociaż niektóre kompakty i smartfony oferują tryby długiego czasu trwania ekspozycji, aparat DSLR lub lustrzanka pozwala na większą kontrolę. Musisz móc ręcznie ustawić czas otwarcia migawki, przysłonę i czułość ISO.
 3. Filtr ND (Neutral Density) – Filtr ND pomaga ograniczyć ilość światła wpadającego do obiektywu, co jest kluczowe podczas fotografowania w ciągu dnia. Pozwala to na dłuższy czas ekspozycji bez przesłonięcia zdjęcia.
 4. Zdalny spust migawki lub użycie samowyzwalacza – Aby uniknąć drgań spowodowanych naciśnięciem migawki, użyj zdalnego spustu migawki lub samowyzwalacza.
 5. Miejsce i czas – Wybierz odpowiednie miejsce do fotografii. Miejski krajobraz lub ulica pełna ruchu są idealne dla tej techniki. Co więcej, pamiętaj o odpowiedniej porze dnia. Najlepsze efekty uzyskasz w nocy lub przy zmierzchu.

Efekty mglistego ruchu ludzi

Fotografowanie ludzi w długim czasie trwania ekspozycji może stworzyć niesamowite efekty mglistego ruchu. Oto kilka przykładów, jak można wykorzystać tę technikę:

 1. Ulice miasta – Przy odpowiednio długim czasie ekspozycji przechodnie stają się mglistymi postaciami, które przemieszczają się ulicami miasta. Efekt jest niezwykle artystyczny i tworzy surrealistyczny klimat.
 2. Placówka przystankowa – Fotografowanie przystanku autobusowego w długim czasie trwania ekspozycji tworzy efekt długich śladów pasażerów, którzy wsiadają i wysiadają z pojazdów.
 3. Tłum na wydarzeniach publicznych – Na dużych wydarzeniach, takich jak koncerty czy festiwale, fotografia w długim czasie trwania ekspozycji może stworzyć niesamowite efekty mglistego ruchu tłumu.

Efekty mglistego ruchu chmur

Fotografowanie chmur w długim czasie trwania ekspozycji to również fascynujące wyzwanie. Długie ekspozycje pozwalają na przekształcenie nieba w mleczne, niemal nieskończone przestrzenie. Oto kilka inspirujących przykładów:

 1. Zachód słońca z mglistymi chmurami – Fotografując zachód słońca, możesz uzyskać efekt mglistego ruchu chmur na tle kolorowego nieba. To tworzy niezwykle malownicze sceny.
 2. Most nad mglistą rzeką – Fotografowanie mostu nad mglistą rzeką to klasyk fotografii w długim czasie trwania ekspozycji. Chmury unoszące się nad rzeką tworzą efekt mglistego ruchu.
 3. Miasto w mglisty dzień – Warto eksperymentować z długą ekspozycją w ciągu dnia, aby uzyskać efekt mglistego nieba nad miejskim krajobrazem. To może nadać Twoim fotografiom surrealistyczny wygląd.

Fotografia w długim czasie trwania ekspozycji to fascynująca technika, która pozwala nam zobaczyć świat w zupełnie inny sposób. Tworzenie efektów mglistego ruchu ludzi lub chmur może być zarówno relaksujące, jak i pełne wyzwań. Jednak efekty, jakie można uzyskać, są tego warte.

Zanim przystąpisz do fotografii w długim czasie trwania ekspozycji, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt i przygotuj się do ciekawych wyzwań. Eksperymentuj, baw się światłem i czasem, i odkryj niezwykłe możliwości tej techniki. Fotografia w długim czasie trwania ekspozycji pozwoli Ci zobaczyć świat w zupełnie nowy sposób, pełen magii i surrealistycznego piękna.