Ruch Kolei. Uchwyć ruch pociągów, tramwajów lub metra, wykorzystując efekty długiego naświetlania.

Fotografia to sztuka zatrzymywania chwil. Jednak czasem warto zobaczyć, jak ruchomy świat wygląda na obrazie. Fotografowanie ruchu, takiego jak pociągi, tramwaje lub metro, może dostarczyć niezwykłych efektów wizualnych. Jednym z najciekawszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest wykorzystanie efektów długiego naświetlania. W tym artykule dowiesz się, jak uchwycić dynamikę ruchu kolejowego na zdjęciach, korzystając z tej fascynującej techniki.

Czym jest efekt długiego naświetlania?

Efekt długiego naświetlania, znany również jako „long exposure” w języku angielskim, to technika polegająca na wydłużeniu czasu naświetlania aparatu. Dzięki temu można zarejestrować ruch obiektów na zdjęciu, tworząc efekt rozmycia. W przypadku ruchu kolejowego, efekt ten może nadać zdjęciom niesamowitej dynamiki i dramatyzmu.

Sprzęt fotograficzny

Zanim rozpoczniesz przygodę z fotografowaniem ruchu kolejowego, warto zadbać o odpowiedni sprzęt. Oto, czego będziesz potrzebować:

 1. Aparat z możliwością kontrolowania czasu naświetlania: Aparat z trybem manualnym lub półautomatycznym (aperture-priority lub shutter-priority) będzie niezwykle przydatny. Pozwoli to na precyzyjne dostosowanie parametrów do warunków oświetleniowych i ruchu.
 2. Statyw: Efekt długiego naświetlania wymaga stabilności. Statyw pozwoli uniknąć rozmazanych zdjęć z powodu drgań aparatu.
 3. Czułe ISO: Ustaw niskie wartości ISO (100-400) w celu uzyskania jak najlepszej jakości obrazu.
 4. Obiektyw o dużej przysłonie: Obiektyw z niską wartością przysłony (np. f/2.8 lub niższą) pozwoli na kontrolowanie głębi ostrości i uzyskanie lepszych efektów.
 5. Spust migawki: W celu uniknięcia wibracji aparatu podczas otwierania migawki, użyj spustu migawki lub zdalnego wyzwalacza.

Wybór odpowiednich lokalizacji

Kiedy już masz odpowiedni sprzęt, musisz wybrać odpowiednie miejsce do fotografowania ruchu kolejowego. Oto kilka przykładów ciekawych lokalizacji:

 1. Perony i stacje: Perony i stacje kolejowe to oczywiste miejsca do fotografowania pociągów. Możesz eksperymentować z różnymi ujęciami, takimi jak fotografowanie pociągu, który właśnie wjeżdża na peron, lub ujęcia pasażerów na stacji.
 2. Mosty i wiadukty: Fotografowanie z mostów lub wiaduktów nad torami kolejowymi może dostarczyć niezwykłych perspektyw. Możesz uwiecznić pociąg w ruchu poniżej lub nad nim.
 3. Tunele i przejazdy kolejowe: Tunel to doskonałe miejsce do eksperymentowania z efektem światła i cienia. Przejazdy kolejowe także mogą dać ciekawe efekty, szczególnie w nocy.
 4. Widoki panoram i krajobrazy: Jeśli masz dostęp do malowniczych widoków kolejowych, wykorzystaj je. Ruch pociągów na tle pięknych krajobrazów może dać niesamowite zdjęcia.

Ustawienia aparatu

Kiedy już wybierzesz lokalizację, czas ustawić aparat. Oto kilka wskazówek dotyczących ustawień:

 1. Czas naświetlania: W zależności od pożądanego efektu, czas naświetlania może wynosić od kilku sekund do kilku minut. Zaczynaj od kilku sekund i eksperymentuj, aby znaleźć odpowiednią długość naświetlania.
 2. Przysłona: Wybierz niską wartość przysłony (np. f/2.8 lub f/4), aby uzyskać krótszą głębię ostrości i bardziej wyraziste tło.
 3. ISO: Ustaw niskie ISO (100-400), aby uniknąć szumów na zdjęciach.
 4. Balans bieli: Dostosuj balans bieli do warunków oświetleniowych, ale można też eksperymentować z różnymi ustawieniami, aby uzyskać ciekawsze efekty.
 5. RAW vs. JPEG: Jeśli masz taką możliwość, fotografuj w formacie RAW. To da ci większą kontrolę nad edycją zdjęć w poście-produkcji.

Techniki fotografowania

Fotografowanie ruchu kolejowego za pomocą efektu długiego naświetlania wymaga pewnych technik. Oto kilka przykładów:

 1. Ruch pociągu: Jeśli chcesz, aby pociąg wyglądał na płynący, ustaw aparat na statywie i skieruj go na pociąg. Rozpocznij naświetlanie, gdy pociąg się ruszy, i zatrzymaj je, gdy pociąg minie.
 2. Ruch chmur: Jeśli fotografujesz w ciągu dnia, wydłużony czas naświetlania może dać efekt rozmytych chmur, co dodaje dramatyzmu zdjęciom.
 3. Ruch pasażerów: Jeśli jesteś na stacji, możesz spróbować uwiecznić ruch pasażerów na peronie wokół pociągu. To może dać ciekawe efekty dynamiczne.

Post-produkcja

Po zrobieniu zdjęć czas na ich obróbkę. Programy do edycji zdjęć, takie jak Adobe Lightroom lub Photoshop, pozwalają na doszlifowanie i poprawę jakości zdjęć. Możesz dostosować kontrast, jasność, nasycenie kolorów i wiele innych parametrów, aby uzyskać ostateczny efekt, jaki Cię zadowala.

Przykłady zdjęć

Teraz, aby ilustrować technikę, przedstawimy kilka przykładów zdjęć ruchu kolejowego wykonanych za pomocą efektu długiego naświetlania:

 1. Widok z mostu nad tory: Na tym zdjęciu widać pociąg, który mija most nad rzeką. Efekt rozmycia torów kolejowych nadaje zdjęciu dynamiki, podczas gdy pociąg pozostaje wyraźny.
 2. Przejście kolejowe w nocy: Tutaj mamy zdjęcie przejścia kolejowego w nocy. Światła pociągu i uliczne lampy tworzą piękne efekty świetlne, a rozmyte refleksy na torach dodają uroku.
 3. Pociąg na stacji: To zdjęcie pociągu na stacji kolejowej. Zastosowanie długiego czasu naświetlania pozwoliło uwiecznić ruch pasażerów na peronie, a pociąg jest widoczny jako „długa smuga światła”.
 4. Metro w tunelu: W tym przykładzie widać metro w tunelu. Efekt rozmycia i światła tworzy niezwykłą atmosferę pod ziemią.

Podsumowanie

Fotografowanie ruchu kolejowego za pomocą efektu długiego naświetlania to fascynujący sposób na uchwycenie dynamiki i piękna tego środka transportu. Warto eksperymentować z różnymi lokalizacjami, ustawieniami aparatu i technikami, aby uzyskać wyjątkowe zdjęcia. Pamiętaj o odpowiednim sprzęcie, stabilizacji i post-produkcji, aby twoje fotografie były na najwyższym poziomie. Teraz pozostaje tylko się wybrać na peron, most lub tunel i zacząć tworzyć niesamowite zdjęcia ruchu kolejowego. Szczęśliwego fotografowania!

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku
http://ebookpoint.pl

Górskie wyprawy fotograficzne.
http://ebookpoint.pl