Fotografia od A do Z, solaryzacja

Solaryzacja w fotografii to efekt specjalnego procesu przetwarzania filmu lub obrazu, który prowadzi do odwrócenia tonalności, tworząc efekt nierealistycznego i często surrealnego wyglądu. Ten efekt został pierwotnie odkryty przez fotografa Man Raya i surrealistycznego malarza Lee Miller w latach 30. XX wieku. Solaryzacja może być osiągnięta poprzez kilka różnych technik, ale najczęściej jest to rezultatem specjalnego traktowania filmu lub negatywu podczas procesu wywoływania i drukowania.

Oto kilka cech charakterystycznych solaryzacji w fotografii:

 1. Odwrócenie tonalności: W wyniku solaryzacji ciemne obszary stają się jasne, a jasne obszary stają się ciemne. Efekt ten jest szczególnie widoczny na krawędziach obiektów i konturach.
 2. Kontury i granice: Solaryzacja może wyeksponować granice i kontury obiektów, nadając im nierealistyczny, „rozszarpany” wygląd.
 3. Efekt destrukcji: Solaryzacja jest często używana w celu stworzenia efektu destrukcji lub wyżarzenia obrazu, co nadaje fotografii surrealistyczny charakter.

Wady i zalety solaryzacji:

Zalety:

 1. Artystyczna ekspresja: Solaryzacja jest techniką artystyczną, która może nadać fotografii oryginalny i ekscentryczny charakter. Może być używana, aby wyrazić emocje i pomysły artystyczne.
 2. Unikalność: Efekt solaryzacji jest unikalny i może pomóc zdjęciom wyróżnić się w tłumie. Daje fotografom możliwość tworzenia niezwykłych i porywających obrazów.

Wady:

 1. Trudność kontrolowania: Solaryzacja jest trudna do kontrolowania i zwykle trzeba eksperymentować, aby uzyskać pożądany efekt. Wynika to z faktu, że nie ma jednej konkretnej metody osiągnięcia solaryzacji.
 2. Nierealizm: Efekt solaryzacji jest silnie nierealistyczny, co może sprawić, że nie będzie odpowiedni do wielu rodzajów fotografii. Nie nadaje się na przykład do dokumentowania rzeczywistości czy fotografowania portretów.

Jak zrobić zdjęcia w technice solaryzacji: Zdjęcia w technice solaryzacji są zazwyczaj tworzone podczas procesu wywoływania i drukowania zdjęć na papierze fotograficznym. Oto ogólny przewodnik, jak to zrobić:

 1. Wybierz odpowiednią scenę: Nie wszystkie sceny nadają się do solaryzacji. Efekt ten najlepiej działa na kontrastowych obiektach i scenach.
 2. Przygotuj materiały: Potrzebujesz negatywu (lub filmu) i papieru fotograficznego. Upewnij się, że wszystkie materiały są odpowiednio naświetlone.
 3. Przygotuj ciemnię: Proces solaryzacji wymaga ciemni, gdzie możesz kontrolować oświetlenie podczas procesu wywoływania i drukowania.
 4. Eksperymentuj z procesem: Solaryzacja jest eksperymentalna i nie ma jednej konkretnej metody, aby ją osiągnąć. Możesz zmieniać czasy wywoływania i naświetlania, temperatury i inne parametry procesu, aby uzyskać różne efekty.
 5. Oceniaj wyniki: Po zakończeniu procesu oceniaj wyniki i wybieraj najlepsze efekty. Możesz też eksperymentować z różnymi metodami solaryzacji, aby uzyskać różne efekty w jednym obrazie.

Pamiętaj, że solaryzacja jest zaawansowaną i eksperymentalną techniką, która wymaga czasu i praktyki, aby opanować. Efekty tej techniki są często trudne do przewidzenia, co sprawia, że jest to fascynujący obszar eksploracji dla artystów fotografujących.