Fotografia od A do Z, proporcje kadru

Proporcje kadru w fotografii odnoszą się do stosunku pomiędzy długością boków obrazu fotograficznego. W praktyce chodzi o to, jakie wymiary ma fotografowana scena i jakie są proporcje tych wymiarów. Proporcje kadru mają wpływ na ostateczny wygląd fotografii i sposób, w jaki obraz jest komponowany.

Najczęściej spotykanymi proporcjami kadru w fotografii są:

  1. 3:2 – Jest to tradycyjny format stosowany w aparatach fotograficznych z matrycami o wymiarach 35 mm (24×36 mm). Jest to także stosunkowo popularny format w aparatach cyfrowych. Przykładowo, zdjęcie o wymiarach 3000×2000 pikseli ma proporcje 3:2.

  2. 4:3 – To format często spotykany w aparatach kompaktowych, smartfonach i niektórych lustrzankach cyfrowych. Znany jest również jako format telewizyjny używany w starszych telewizorach. Przykładowo, zdjęcie o wymiarach 4000×3000 pikseli ma proporcje 4:3.

  3. 16:9 – To szeroki format stosowany w niektórych aparatach cyfrowych, smartfonach i telewizorach panoramicznych. Jest popularny w fotografii krajobrazowej i wideo. Przykładowo, zdjęcie o wymiarach 3840×2160 pikseli ma proporcje 16:9.

  4. 1:1 – To kwadratowy format, który ma jednakową długość boków. Często stosowany w fotografii artystycznej i w mediach społecznościowych, takich jak Instagram. Przykładowo, zdjęcie o wymiarach 2000×2000 pikseli ma proporcje 1:1.

Wybór odpowiedniej proporcji kadru zależy od fotografowanego motywu, kompozycji, celu fotografii oraz preferencji artystycznych. Niektóre aparaty pozwalają na zmianę proporcji kadru, a inne mają stałe proporcje dostosowane do wielkości matrycy.

Ważne jest, aby pamiętać, że różne proporcje kadru wpływają na sposób ukazania motywu, relacje między elementami na zdjęciu oraz odczucia oglądającego. Wybór proporcji kadru jest więc istotnym aspektem w tworzeniu zdjęć o określonej atmosferze i przekazie.