Fotografia od A do Z, co to jest RGB

W fotografii, RGB odnosi się do modelu kolorów, który wykorzystuje trzy podstawowe składowe: Czerwony (Red), Zielony (Green) i Niebieski (Blue). Model RGB opisuje, w jaki sposób światło składa się z różnych długości fal tych trzech kolorów, umożliwiając generowanie pełnej gamy kolorów widocznych dla ludzkiego oka.

W aparatach fotograficznych cyfrowych, matryca obrazująca składa się z milionów pikseli, a każdy piksel rejestruje informację o intensywności światła dla każdej ze składowych RGB. Dlatego każde zdjęcie w formacie cyfrowym ma informacje o intensywności czerwieni, zieleni i niebieskiego dla każdego piksela.

Wynikiem tego zapisu jest plik graficzny w formacie RGB, który zawiera wszystkie informacje o kolorze potrzebne do wyświetlenia obrazu na ekranie komputera lub na innych urządzeniach wyświetlających, takich jak telewizory czy monitory.

W edycji i obróbce fotografii w programach graficznych, takich jak Adobe Photoshop, również korzysta się z modelu RGB. Oprogramowanie pozwala na manipulację intensywnością każdej składowej koloru, co umożliwia dostosowanie kolorystyki zdjęcia, balansu bieli, nasycenia i innych aspektów graficznych.

Warto zaznaczyć, że RGB to jeden z wielu modeli kolorów, które są używane w fotografii i grafice komputerowej. Inne popularne modele to CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black) stosowany głównie w druku oraz HSL/HSV (Hue, Saturation, Lightness/Value) wykorzystywany do analizy i regulacji kolorów w sposób bardziej intuicyjny dla użytkowników.