Fotografia od A do Z, plik RAW

Plik RAW to format pliku, który przechowuje dane obrazu bez żadnej kompresji lub przetwarzania. Jest to bezstratny format, który rejestruje pełne dane z matrycy aparatu fotograficznego. Pliki RAW są dostępne w zależności od modelu aparatu i producenta, takich jak CR2 (Canon), NEF (Nikon), ARW (Sony), DNG (Adobe) i wiele innych.

Zalety pliku RAW:

Zachowanie pełnej jakości: Plik RAW zawiera wszystkie nieprzetworzone dane z matrycy aparatu, co daje większą kontrolę nad ostatecznym obrazem. Zapewnia to większą elastyczność podczas późniejszej obróbki, takiej jak regulacja ekspozycji, balansu bieli, nasycenia kolorów i redukcja szumów.

Szerszy zakres dynamiczny: Pliki RAW przechowują większy zakres tonalny i informacji o szczegółach w obszarach jasnych i ciemnych. To umożliwia lepszą kontrolę nad ekspozycją i odtwarzaniem szczegółów w trudnych warunkach oświetleniowych.

Bezstratna edycja: Przy obróbce plików RAW, zmiany dokonane na obrazie nie powodują utraty jakości. Możesz dostosować ustawienia bez utraty szczegółów, w przeciwieństwie do formatów skompresowanych, takich jak JPEG, które mogą tracić jakość przy każdym zapisie.

Możliwość zmiany balansu bieli: W plikach RAW możesz dowolnie zmieniać balans bieli, nawet po wykonaniu zdjęcia. To umożliwia dostosowanie kolorystyki zdjęcia do preferencji, co jest trudniejsze w przypadku zdjęć JPEG.

Wady pliku RAW:

Większe rozmiary plików: Pliki RAW są zazwyczaj większe niż skompresowane formaty, takie jak JPEG. Zajmują więcej miejsca na karcie pamięci i wymagają większej przestrzeni dyskowej na przechowywanie.

Konieczność obróbki: Pliki RAW wymagają obróbki, ponieważ nie są gotowe do użycia bez przetworzenia. Konieczność przetwarzania i edycji plików RAW może wymagać więcej czasu i umiejętności.

Brak uniwersalnego standardu: Każdy producent aparatu ma własny format pliku RAW, co może sprawiać trudności w obsłudze i kompatybilności między różnymi programami do obróbki.

Zastosowanie pliku RAW:

Pliki RAW znajdują zastosowanie w profesjonalnej fotografii, gdzie pełna kontrola nad procesem obróbki i jakością obrazu jest kluczowa. Jest szeroko stosowany w fotografii artystycznej, reklamowej, krajobrazowej i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest większa kontrola nad finalnym efektem. Pliki RAW są również powszechnie wykorzystywane w fotografii dokumentalnej i reportażowej, ponieważ umożliwiają dokładne dostosowanie ekspozycji i balansu bieli, a także przywrócenie szczegółów w trudnych warunkach oświetleniowych.

Warto pamiętać, że pliki RAW wymagają konwersji do innych formatów, takich jak JPEG lub TIFF, przed udostępnieniem lub publikacją online, ponieważ większość przeglądarek i urządzeń nie obsługuje bezpośrednio plików RAW.