Fotografia od A do Z, co to jest podgląd głębi ostrości

Podgląd głębi ostrości (ang. Depth of Field Preview) to funkcja dostępna na niektórych aparatach fotograficznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych. Służy ona do oceny i wizualizacji głębi ostrości przed wykonaniem fotografii.

W standardowych warunkach, gdy aparat jest ustawiony na tryb automatyczny lub półautomatyczny (np. tryb przysłony-priorytet), obiektyw jest zwykle otwarty na maksymalną przysłonę, co oznacza, że widzimy obraz z dużą głębią ostrości na wizjerze lub na ekranie LCD. Jednak po zamknięciu przysłony na inną wartość, głębia ostrości może się zmienić, a nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jak to wpłynie na końcowy rezultat.

Właśnie tutaj przychodzi z pomocą podgląd głębi ostrości. Korzystając z tej funkcji, możemy zobaczyć, jak zostanie skoncentrowane światło na poszczególnych obszarach obrazu, gdy przysłona jest zamknięta na ustaloną wartość. Przez wciśnięcie odpowiedniego przycisku lub obrócenie pierścienia na obiektywie (w zależności od modelu aparatu), aparat zamknie przysłonę do ustalonej wartości, co pozwoli nam zobaczyć, które elementy sceny będą ostre, a które będą rozmyte.

Wykorzystanie podglądu głębi ostrości może być szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy chcemy uzyskać efekt artystyczny z rozmytym tłem (tzw. efekt bokeh) lub kiedy zależy nam na precyzyjnym ustaleniu, które elementy sceny będą wyostrzone. Dzięki temu narzędziu możemy sprawdzić, jak różne ustawienia przysłony wpływają na obraz i dostosować je według naszych preferencji.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie aparaty fotograficzne mają funkcję podglądu głębi ostrości, zwłaszcza w przypadku aparatów kompaktowych czy smartfonów. Jednak dla zaawansowanych aparatów lustrzanych czy bezlusterkowców jest to przydatne narzędzie, które umożliwia większą kontrolę nad ostatecznym rezultatem fotografii.