Fotografia od A do Z, co to jest PNG

Skrót PNG oznacza Portable Network Graphics. Jest to rodzaj formatu pliku graficznego, który został opracowany jako format bezstratnej kompresji obrazu. PNG został stworzony w celu zastąpienia starszych formatów, takich jak GIF, które miały ograniczenia dotyczące liczby kolorów i zastosowania przezroczystości.

PNG obsługuje zarówno paletowe, jak i obrazowe obrazy o głębi kolorów 24-bitowej. Jest popularny w fotografii, grafice komputerowej, projektowaniu stron internetowych i innych dziedzinach, gdzie ważna jest wysoka jakość obrazu oraz wsparcie dla przezroczystości.

Główną zaletą formatu PNG jest jego bezstratna kompresja, co oznacza, że obrazy są zapisywane bez utraty jakości. Ponadto, PNG obsługuje przezroczystość alfa, co umożliwia przekładanie obrazów na różne tła bez zakłócania jakości i detali.

PNG jest szeroko stosowany w Internecie, zarówno do statycznych obrazów, jak i animacji. Jest również jednym z najczęściej używanych formatów do tworzenia grafiki ikon, logo i innych elementów graficznych.