Kreatywna fotografia – wykonaj portret w deszczu

Fotografia portretowa to jedna z najbardziej wymagających dziedzin fotografii. Aby zrobić dobrą fotografię portretową, potrzebujesz nie tylko dobrego sprzętu i wiedzy o technice, ale również zdolności do pracy z ludźmi i umiejętności komunikacyjnych. Jednym ze sposobów na uzyskanie niezwykłych portretów jest fotografia w deszczu.

Podczas deszczowej pogody szukaj okna z pokrytą kroplami deszczu szybą. Umieść swojego modela po drugiej stronie szyby, a następnie skup się na uchwyceniu kropli jako głównego punktu zainteresowania. Możesz wykonać zdjęcia od wewnątrz, aby stworzyć iluzję, że osoba znajduje się na zewnątrz w deszczu, lub od zewnątrz, aby wywołać poczucie tęsknoty za poprawą pogody.

Aby uzyskać efektowne zdjęcie, musisz uzyskać bardzo małą głębię ostrości, aby ostre były jedynie krople wody. W tym celu użyj obiektywu o dużym maksymalnym otworze względnym, np. takiego jak stałoogniskowa „pięćdziesiątka” f/1,8. W trybie preselekcji przysłony ustaw najmniejszą wartość otworu względnego i skomponuj kadr. Ustaw ostrość na kroplach i zrób zdjęcie.

Pamiętaj, że przy wykonywaniu portretów najważniejszą zasadą jest ustawienie ostrości na oczach. Zasady są jednak po to, aby je łamać, a sugestywne portrety wcale nie muszą przedstawiać wyraźnej twarzy. Stwórz nastrojowy portret swojego modela, fotografując go przez pokrytą kroplami deszczu okienną szybę.

Fotografia portretowa w deszczu może być trudna do wykonania, ale jest również bardzo satysfakcjonująca. Dzięki niej możesz uzyskać niezwykłe i oryginalne portrety, które zachwycą Twoich znajomych i rodzinę. Pamiętaj, aby eksperymentować z różnymi ustawieniami i kadrów, a także zależnie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, wybierz odpowiednią perspektywę.

Pamiętaj jednak, że fotografowanie w deszczu wymaga pewnej ostrożności. Upewnij się, że twój aparat jest odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, np. za pomocą specjalnej pokrywy lub worka przeciwdeszczowego. Możesz też użyć parasola fotograficznego lub kawałka folii aluminiowej, aby zabezpieczyć sprzęt przed deszczem.

Ważne jest także, aby model był odpowiednio przygotowany na deszcz. Upewnij się, że ma na sobie wodoodporne ubranie lub parasolkę. Warto pamiętać, że zdjęcia w deszczu mogą być trudne do wykonania, ale jeśli uda Ci się uchwycić właściwy moment, możesz uzyskać niezwykle piękne i efektowne ujęcia.