Fotografia krajobrazu

Robienie zdjęć krajobrazów może wydawać się proste, gdy otaczają Cię piękne krajobrazy w plenerze.

Jednak aby zrobić naprawdę świetne zdjęcie, które będziesz chciał/a pokazać swoim przyjaciołom lub powiesić na ścianie, trzeba więcej niż tylko wyciągnięcie aparatu i zrobienie kilku zdjęć.

Kiedy już opanujesz podstawowe pojęcia fotografii, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoje szanse na uzyskanie wartościowego zdjęcia krajobrazowego. Oto sześć wskazówek, które pomogą Ci w fotografii krajobrazowej.

Wybierz średnią przysłonę
Jednym z celów przy robieniu zdjęć krajobrazowych jest uzyskanie wyjątkowo ostrego, czystego obrazu. Ustawienia ekspozycji, które wybierasz, mają na to wpływ, zaczynając od przysłony. Aby uzyskać najbardziej ostre, czyste zdjęcie, najlepiej fotografować z wartością przysłony, która jest około 2-3 krotnie wyższa niż najniższa możliwa (średnia przysłona, np. f/8, zazwyczaj działa dobrze). Używanie przysłony zbyt daleko na każdym końcu spektrum, np. f/2.8 lub f/22, może spowodować subtelne zmniejszenie ostrości.

Jeśli jednak Twoje zdjęcie krajobrazowe zawiera elementy wizualne w pierwszym planie, środkowym planie i tle, możesz pobawić się przysłoną, aby uzyskać określony efekt kreatywny. Na przykład, aby stworzyć dużą głębię ostrości, gdzie elementy w pierwszym planie i tle są ostre, powinieneś użyć dużej przysłony, coś w stylu f/11 lub f/16. Lub jeśli chcesz zamierzenie zrobić zamazanie czegoś w pierwszym planie obrazu, możesz ustawić niską przysłonę, np. f/2.8, dla małej głębi ostrości. 

Wybierz niskie ISO
Innym sposobem zapewnienia najlepszej jakości obrazu jest ustawienie ISO na tak niskie, jak to możliwe, jednocześnie pozwalając na użycie odpowiedniej wartości przysłony i czasu naświetlania. To pomoże uniknąć zbytniego zaszumienia obrazu, które może wystąpić przy wyższych wartościach ISO. Zazwyczaj wartości ISO w przedziale od 100 do 400 są odpowiednie. Należy jednak pamiętać, że nie należy przegapić okazji do zrobienia zdjęcia z powodu zdecydowania na użycie niskiego ISO w celu zachowania jakości obrazu. Jeśli potrzebujesz podnieść ISO, aby użyć określonej wartości przysłony i/lub czasu naświetlania, zrób to.

Wybierz dobrą kompozycję
Kompozycja jest kluczowa w fotografii krajobrazowej. Chcesz upewnić się, że rejestrujesz najlepsze części krajobrazu w estetycznie przyjemny sposób. Obejmuje to myślenie o zasadzie trzeciego planu, równoważeniu elementów w kadrze i rozważeniu pierwszego planu, drugiego planu i tła. Przyjrzyj się uważnie scenie i pomyśl, jak najlepiej ją uchwycić.

Użyj zdalnego wyzwalacza migawki
Nawet jeśli używasz statywu, fizyczne naciśnięcie przycisku migawki może spowodować wystarczające wstrząsy aparatu, aby rozmazać obraz. Aby temu zapobiec, rozważ używanie zdalnego wyzwalacza migawki, który pozwala uruchomić migawkę bez dotykania aparatu.

Zwróć uwagę na oświetlenie
Oświetlenie to kolejny kluczowy element fotografii krajobrazowej. Najlepsze chwile do fotografowania to zwykle złote godziny – godzina po wschodzie słońca i godzina przed zachodem słońca – gdy światło jest miękkie i ciepłe. Jednakże, nie oznacza to, że nie możesz fotografować w innych porach dnia. Po prostu zwróć uwagę na jakość światła i to, jak wpływa na Twoje zdjęcie. Na przykład, ostre światło w południe może stworzyć ostre cienie, podczas gdy pochmurne dni mogą stworzyć miękkie, rozproszone światło.

Eksperymentuj i baw się!
W końcu, nie bój się eksperymentować ze swoją fotografią krajobrazową. Spróbuj różnych kątów, perspektyw i technik. Graj z różnymi ustawieniami ekspozycji, czasów migawki i przysłon. Im więcej eksperymentujesz, tym więcej dowiesz się o tym, co działa, a co nie. I pamiętaj, żeby się bawić! Krajobrazy są jednymi z najpiękniejszych tematów do fotografowania, więc ciesz się procesem.

Fotografia krajobrazowa według Scotta Kelby’ego. Przewodnik krok po kroku
http://ebookpoint.pl/view/6116k/fkpkpv.htm

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku
http://ebookpoint.pl/view/6116k/sekmpk.htm