Jak fotografować góry zimą.

Fotografowanie gór w zimie to nie lada wyzwanie dla każdego fotografa. Warunki atmosferyczne i trudne tereny wymagają od nas odpowiedniego przygotowania oraz sprzętu.

Wybierz właściwą porę dnia
W zimie dzień jest krótszy, dlatego trzeba dobrze zaplanować czas, aby złapać właściwe światło. Najlepsze światło do fotografowania gór to godziny bezpośrednio po wschodzie słońca i przed zachodem, ponieważ wtedy oświetlenie jest bardziej miękkie i ciepłe, co pozwala na uzyskanie pięknych kolorów i cieni.

Uważaj na ekspozycję
Ważne jest, aby uważać na ekspozycję i dostosować ją do panujących warunków. Warto też pamiętać, że biały śnieg odbija dużo światła i może wprowadzić w błąd matrycę aparatu, dlatego dobrze jest podkręcić kompensację ekspozycji o 1/3 lub 2/3 stopnia.

Użyj statywu
Fotografowanie w warunkach zimowych wymaga stabilnej pozycji aparatu. Stąd też, warto użyć statywu, który zapewni nam stabilną pozycję i umożliwi uzyskanie ostrego zdjęcia. Należy pamiętać, że w zimie czasami trudno postawić statyw w równym miejscu, dlatego warto zaopatrzyć się w podkładki pod nogi statywu.

Wybierz właściwy obiektyw
Fotografowanie gór zimą wymaga zastosowania odpowiedniego obiektywu. Zazwyczaj najlepsze wyniki daje szerokokątny obiektyw, który pozwala na uchwycenie szerokiego kadratu. Jeśli chodzi o ogniskową, to warto zdecydować się na co najmniej 24mm, aby uzyskać odpowiednie kąty widzenia. Warto też pamiętać, że zimą zazwyczaj panuje mniej światła, dlatego warto zainwestować w obiektyw o dużej wartości przysłony.

Zadbaj o akumulatory
W zimie akumulatory szybciej tracą na mocy, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie naładowanie przed wyjściem na sesję fotograficzną. Warto też pamiętać o przetrzymywaniu ich w ciepłym miejscu, aby uniknąć ich szybkiego wyczerpania.