Fotografia od A do Z, pixel obrazu

Pixel to skrót od „picture element” i jest to najmniejsza jednostka w obrazie cyfrowym. Każdy obraz składa się z wielu pikseli, które są poszczególnymi elementami koloru i jasności, które razem tworzą cały obraz na matrycy.

Matryca w aparacie cyfrowym jest elementem, który odpowiada za rejestrację obrazu. Składa się z setek tysięcy lub milionów pikseli i jest odpowiedzialna za przekształcenie światła padającego na obiektyw w sygnał elektryczny, który jest następnie przetwarzany przez procesor aparatu na obraz cyfrowy.

Istnieją dwa główne typy matryc:

Matryca CCD (Charge Coupled Device), gdzie każdy piksel jest odpowiedzialny za przechwytywanie i przetwarzanie światła, które przekształca się w sygnał elektryczny.

Matryca CMOS (Complementary Metal-Oxide-Semiconductor), gdzie każdy piksel jest zintegrowany z układem scalonym, co pozwala na przetwarzanie sygnału elektrycznego bezpośrednio na obraz cyfrowy.

Matryce CCD i CMOS różnią się między sobą jakością i efektywnością, ale obie są popularne i stosowane w wielu aparatach cyfrowych.