Fotografia od A do Z, photomerge

Photomerge to narzędzie w programie Adobe Photoshop, które pozwala na scalenie kilku zdjęć w jedno panoramiczne zdjęcie. Photomerge pozwala na połączenie kilku zdjęć, które są częściowo pokrywające się ze sobą, w celu stworzenia jednego szerokiego, pełnego kadru.

Narzędzie używa algorytmów, aby automatycznie dokonać korekcji perspektywy i połączyć zdjęcia w spójny obraz. Photomerge jest używany często w fotografii turystycznej, architektury i fotografii krajobrazowej.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty przy pracy z Photomerge w programie Adobe Photoshop, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Ustaw aparat na statywie:
Ustaw aparat na statywie, aby zapewnić stabilność i uniknąć drgań, które mogą powodować błędy podczas scalania zdjęć.

Zbliżenie i odległość:
Upewnij się, że zdjęcia zostały wykonane z tego samego miejsca i z tej samej odległości od obiektów.

Tryb ustawień:
Użyj trybu manualnego, aby mieć pełną kontrolę nad ustawieniami aparatu i zapewnić, że każde zdjęcie jest jednakowo naświetlone.

Overlap:
Upewnij się, że każde zdjęcie jest częściowo pokrywające się z następnym, co pozwala na łatwe scalenie zdjęć.

Format zdjęć:
Upewnij się, że zdjęcia są zapisywane w jednym z formatów obsługiwanych przez Photomerge, takich jak JPEG, TIFF lub RAW.

Po wykonaniu zdjęć i ich przygotowaniu, można je zaimportować do programu Photoshop i użyć narzędzia Photomerge, aby je połączyć w jedno panoramiczne zdjęcie.