Skarby Podkarpacia: zamek w Baranowie Sandomierskim

Baranów Sandomierski jest uroczym miasteczkiem, które dla wielu z nas może się okazać ciekawym celem wycieczki. Ciekawy układ urbanistyczny oraz malowniczy rynek to ważne atrakcje, które skutecznie przyciągają uwagę turystów, jednak najcenniejszym skarbem Baranowa Sandomierskiego pozostaje tutejszy zamek. Co warto wiedzieć na jego temat?

Zamek w Baranowie Sandomierskim to jedna z najcenniejszych perełek dawnej architektury, jakimi może nas oczarować Podkarpacie. Kto zajrzy na teren tutejszego parku, kto zwiedzi zamkowe wnętrza, ten z pewnością żałować nie będzie. Zamek ten, często nazywany „Małym Wawelem”, przyciąga ciekawą sylwetką, pięknym dziedzińcem oraz wnętrzami, w których można ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki.

Historia tego obiektu sięga XVI stulecia, a jego obecny wygląd jest zasługą Leszczyńskich – rodu, który w dziejach Baranowa Sandomierskiego odegrał niezwykle istotną rolę. Po Leszczyńskich zamkiem tym władali m.in. Lubomirscy i Potoccy, należał on również do rodziny Krasickich.

Dziś zamek ten częściowo wykorzystywany jest jako hotel, częściowo jako restauracja. Turyści mogą jednak zwiedzać zamkowe wnętrza, po których chętnie oprowadzają ich zamkowi przewodnicy. Dostępny jest też park, po którym można spacerować wśród pięknych drzew o pomnikowych rozmiarach.

Ebooki do poczytania

Bushcraft. Co jeść, gdzie to znaleźć i jak przyrządzić?
https://bit.ly/Bushcraft_Co_jesc_gdzie_to_znalezc

Bushcraft. Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień?
https://bit.ly/Bushcraft_Jak_radzic_sobie_w_dziczy_bez_wspolczesnych_udogodnien

Bushcraft dla zaawansowanych. Sztuka przetrwania w dziczy.
https://bit.ly/Bushcraft_dla_zaawansowanych_Sztuka_przetrwania_w_dziczy

Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika
https://bit.ly/Vademecum-podroznika

Bieszczady i Beskid Niski. Przewodniki z górskiej półki.
https://bit.ly/Bieszczady-i-Beskid-Niski-Przewodniki-z-gorskiej-polki

Instynkt. O wilkach w polskich lasach.
https://bit.ly/Instynkt_O_wilkach_w_polskich_lasach

555 zagadek o Bieszczadach
https://bit.ly/555_zagadek_o_Bieszczadach