Bieszczady dla ciekawych: z wizytą w Jurowcach

Okolice Sanoka to raj dla turystów kochających zabytki drewnianej architektury oraz dla tych, którzy w czasie wycieczki po Podkarpaciu chcą podziwiać zabytkowe cerkwie. W Jurowcach koło Sanoka do dziś zachowała się ciekawa cerkiew, która jest interesującym przykładem stylu bizantyjskiego. Co warto o niej wiedzieć?

Dawna cerkiew grekokatolicka w Jurowcach to interesujący zabytek drewnianej architektury. Wzniesiona w latach 70-tych XIX wieku w stylu bizantyjskim, do wybuchu II wojny światowej służyła miejscowym grekokatolikom. Po wojnie przejęli ją katolicy, jednak w bryle zewnętrznej tej świątyni niewiele się zmieniło.

Ta ciekawa cerkiew to ciekawy przykład wykorzystania konstrukcji słupowej w architekturze drewnianej, która pierwotnie była typową cerkwią trójdzielną, z nawą, babińcem oraz z prezbiterium. Wiadomo, że przed wojną w cerkwi tej znajdował się piękny ikonostas z carskimi wrotami. Dziś tylko dwie ikony przypominają o roli, jaką świątynia ta pełniła przed wojną. Ikony te można zobaczyć w ołtarzu bocznym, stanowiącym nie lada atrakcję dla zaglądających do tej miejscowości miłośników sztuki cerkiewnej.

Podkarpacie to niezwykła kraina, a wycieczki po jej terenie mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. Ta część Polski to piękne krajobrazy, cenne zabytki drewnianej architektury oraz cerkwie, obok których nie można przejść obojętnie.

Ebooki do poczytania

Bushcraft. Co jeść, gdzie to znaleźć i jak przyrządzić?
https://bit.ly/Bushcraft_Co_jesc_gdzie_to_znalezc

Bushcraft. Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień?
https://bit.ly/Bushcraft_Jak_radzic_sobie_w_dziczy_bez_wspolczesnych_udogodnien

Bushcraft dla zaawansowanych. Sztuka przetrwania w dziczy.
https://bit.ly/Bushcraft_dla_zaawansowanych_Sztuka_przetrwania_w_dziczy

Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika
https://bit.ly/Vademecum-podroznika

Bieszczady i Beskid Niski. Przewodniki z górskiej półki.
https://bit.ly/Bieszczady-i-Beskid-Niski-Przewodniki-z-gorskiej-polki

Instynkt. O wilkach w polskich lasach.
https://bit.ly/Instynkt_O_wilkach_w_polskich_lasach

555 zagadek o Bieszczadach
https://bit.ly/555_zagadek_o_Bieszczadach