Zaginione Bieszczady: wieś Rabe

W trakcie krajoznawczej wycieczki po tak pięknej krainie, jaką są Bieszczady, wielokrotnie trafimy na teren dawnych wiosek. Opuszczone tuż po II wojnie światowej, są smutnymi pamiątkami z dawnych czasów oraz magicznymi miejscami, które urzekają niezwykłą atmosferą.

Dla tych, którzy chcą odkryć magię zaginionych wsi bieszczadzkich, ciekawym punktem w programie wycieczki po tej krainie może się okazać wieś Rabe. Obecnie istnieje ona tylko jako nazwa na mapie, zachowała się ona również w pamięci historyków. Zniszczona w czasie II wojny światowej, jest obecnie jednym z tych miejsc, które chętnie odwiedzają miłośnicy historii.

Co można tutaj zobaczyć? O tym, że niegdyś w tym miejscu istniała tętniąca życiem wieś, przypomina nam do dziś cerkwisko oraz pozostałości cmentarza. Wiadomo, że tutejsza drewniana cerkiew istniała już w XIX wieku i należała do dekanatu baligrodzkiego.

Wiele atrakcji czeka tu na przyrodników. Może ich skusić wędrówka doliną Rabskiego Potoku lub spacer w rejonie pobliskiego kamieniołomu. Nie lada gratką w tej części Bieszczadów może się okazać rezerwat „Gołoborze”, którego atrakcje można odkrywać dzięki wytyczonej tu ścieżce dydaktycznej.

To naturalne rumowisko skalne zachwyca, a wędrówka w jego rejonie dla każdego z nas może się stać wspaniałym doświadczeniem oraz jedyną w swoim rodzaju lekcją przyrody.

Ebooki do poczytania

Bushcraft. Co jeść, gdzie to znaleźć i jak przyrządzić?
https://bit.ly/Bushcraft_Co_jesc_gdzie_to_znalezc

Bushcraft. Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień?
https://bit.ly/Bushcraft_Jak_radzic_sobie_w_dziczy_bez_wspolczesnych_udogodnien

Bushcraft dla zaawansowanych. Sztuka przetrwania w dziczy.
https://bit.ly/Bushcraft_dla_zaawansowanych_Sztuka_przetrwania_w_dziczy

Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika
https://bit.ly/Vademecum-podroznika

Bieszczady i Beskid Niski. Przewodniki z górskiej półki.
https://bit.ly/Bieszczady-i-Beskid-Niski-Przewodniki-z-gorskiej-polki

555 zagadek o Bieszczadach
https://bit.ly/555_zagadek_o_Bieszczadach