Lesko: co warto zobaczyć?

Lesko to piękna okolica, bliskość bieszczadzkich szczytów oraz ciekawy zbiór zabytków, obok których nie można przejść obojętnie. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Obiektów, którym w trakcie zwiedzania Leska warto się uważniej przyjrzeć, jest sporo. Jedną z najważniejszych pamiątek jest tu zamek Kmitów, mogący się pochwalić historią sięgającą XVI wieku. Wzniesiony na wysokiej skarpie nad Sanem, pełnił początkowo rolę obronną. Od połowy XX wieku świetnie radzi sobie jako ośrodek wypoczynkowy oraz hotel.

Lesko może się tez pochwalić tak ciekawym zabytkiem architektury sakralnej, jakim jest miejscowy kościół parafialny Nawiedzenia NMP. Wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku, kusi swą formą i ciekawym wystrojem wnętrza. Lesko to również piękny rynek oraz ciekawe pamiątki po miejscowej społeczności żydowskiej.

Zachwyca tutejszy cmentarz – największa nekropolia żydowska, jaką mogą się pochwalić Bieszczady, intryguje też synagoga – jedna z najbardziej oryginalnych budowli tego typu w kraju. W czasie wycieczki po tym mieście można się tez wybrać do ruin zamku Sobień oraz odwiedzić tak ciekawy pomnik przyrody, jakim jest Kamień Leski.

Kto znajdzie tanie noclegi w Lesku, ten będzie mógł nacieszyć się nie tylko pięknem tego miasta, ale i jego najbliższej okolicy. Gdzie warto wybrać się z Leska? Jedną z większych atrakcji będzie tu Bezmiechowa, znana z lotniska szybowcowego. Rezerwat przyrody „Dyrbek”, pracownia rzeźbiarska Zdzisława Pękalskiego w Hoczwi oraz unicka cerkiew z 1820 roku w Manastercu – oto wybrane atrakcje, którym turyści spędzający urlop w okolicy Leska z pewnością powinni poświęcić swój czas.