Bieszczadzkie skarby – cerkiew w Łopience

Łopienka to jedna z tych miejscowości, którym w czasie wycieczki po Bieszczadach z pewnością warto poświęcić więcej uwagi.

Kusi ona pięknym otoczeniem i interesującą historią, choć turyści i tak koncentrują się na jej najważniejszej atrakcji – drewnianej cerkwi, zaliczanej do grona najpiękniejszych zabytków, jakimi mogą nas oczarować Bieszczady.

Co warto wiedzieć na jej temat? Drewniana cerkiew w Łopience to cenny zabytek dawnej architektury, mogący się pochwalić i piękną formą, i ciekawą historią.

To ważne miejsce kultu maryjnego, którego dzieje zaczynają się najprawdopodobniej w wieku XVIII. Do dziś chętnie zaglądają tu i wierni, i turyści, dla których wizyta w zabytkowym wnętrzu tej świątyni może się okazać nie lada gratką.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu kopia ikony Matki Bożej, która przez wiele osób uznawana jest za cudowną (kto chce zobaczyć jej oryginał, ten będzie się musiał wybrać do kościoła w Polańczyku).

Sama cerkiew zachwyca swą architektoniczną formą i piękną lokalizacją, dzięki czeku spacer w jej pobliżu może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń.