Śladem dawnych cerkwi: Tarnawa Górna

Bieszczady zachwycają nas nie tylko dziką przyrodą i niezwykłymi krajobrazami. Ta kraina urzeka również swą przeszłością – dość trudną, pełną ważnych wydarzeń.

O dziejach tej krainy do dziś przypominają nam ciekawe zabytki lub ich pozostałości. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części kraju?

Z pewnością dawne cerkwie, które – w lepszym lub gorszym stanie – przetrwały do naszych czasów. Jakim obiektom warto poświęcić swój czas?

Jednym z tych miejsc, które w czasie wycieczki po Bieszczadach warto odwiedzić, jest Tarnawa Górna, leżąca w niewielkiej odległości od tak znanych miejscowości, jak Lesko czy Zagórz. To jedna z tych bieszczadzkich miejscowości, które w swych dziejach były świadkami wielu tragicznych wydarzeń.

Dziś o dawnych grekokatolikach, żyjących tu przed II wojną światową, przypominają nam ruiny murowanej cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej.

Wzniesiona w 1817 roku, służyła mieszkańcom Tarnawy do 1947 roku. Po Akcji „Wisła”, pozbawiona opieki, zaczęła popadać w ruinę. Przez pewien czas służyła ona skansenowi z Sanoka jako miejsce składowania zabytków, dzięki czemu udało się ją zabezpieczyć przed dalszymi zniszczeniami.

Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika
https://bit.ly/Vademecum-podroznika

Bushcraft. Co jeść, gdzie to znaleźć i jak przyrządzić?
https://bit.ly/Bushcraft_Co_jesc_gdzie_to_znalezc

Bieszczady i Beskid Niski. Przewodniki z górskiej półki.
https://bit.ly/Bieszczady-i-Beskid-Niski-Przewodniki-z-gorskiej-polki