Jak fotografować krajobrazy?

Jak fotografować krajobrazy?

Poniżej propozycje kliku ebooków które na pewno pomogą w znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytanie.

Karol Nienartowicz fotografuje góry od 2003 roku. Po analogowych początkach w 2005 roku zainteresował się fotografią cyfrową, dzięki której tak naprawdę odkrył fotografowanie gór.

Od tego momentu łączy pasję do fotografowania z pasją do podróży trekkingowych po górach na całym świecie – w ciągu siedmiu lat odwiedził z aparatem prawie 35 krajów na czterech kontynentach.

Z połączenia tych dwóch pasji powstała książka Górskie wyprawy fotograficzne, która ma formę luźnego poradnika. Nie zawiera wyłącznie suchej wiedzy, ale całe mnóstwo barwnych historii stanowiących punkt wyjścia do bardziej uniwersalnych opowieści o fotografii.

Nie zabrakło porad technicznych i sprzętowych. Autor dzieli się wiedzą między innymi na temat stosowania filtrów, a także na te tematy, które uważa za istotne dla górskiej fotografii krajobrazowej.

Nie jest to więc typowy podręcznik do nauki fotografii, choć rozdziały stricte podręcznikowe również się tu znajdują i stanowią ważny element całości.

Na podstawie własnych przygód, doświadczeń, a nawet błędów fotograf opowiada o filozofii fotografowania w górach i nakreśla etos fotografa górskiego: tego, kto nie tylko fotografuje góry, ale też w nich nocuje i spędza wiele dni, a czasem tygodni.

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie to uczucie, kiedy widok Twoich fotografii krajobrazu wzbudza westchnienia podziwu i zazdrości? „To naprawdę TY zrobiłeś te zdjęcia?!”

Oczywiście, aby je stworzyć,, trzeba mieć mnóstwo szczęścia i miesiącami studiować fotografikę… albo znaleźć mistrza, który podzieli się swoimi tajemnicami. Takim kimś jest Scott Kelby, uznany na świecie ekspert. W swoich książkach tłumaczy, w jaki sposób przygotować sprzęt, jak zaplanować sesję, zdradzi sekrety postprodukcji.

Co więcej, jeśli kiedyś napotkasz na jakieś problemy, szybko pomoże Ci je rozwiązać. Dzięki naukom mistrza Twoje zdjęcia staną się zachwycające, pełne piękna, emocji – niezapomniane. Jeśli marzysz o nauce u prawdziwego mistrza fotografii krajobrazu, artysty i znawcy, jesteś u celu!

Ta książka jest unikatowym podręcznikiem, w którym znajdziesz tajniki tworzenia najlepszych zdjęć krajobrazowych. Opisano tu prawdziwe sekrety warsztatu, sprawdzone techniki i triki profesjonalistów.

Omówiono szerokie spektrum tematów, włączając kwestie potrzebnego sprzętu, ustawień aparatu fotograficznego i późniejszego edytowania zdjęć. Dowiesz się, jak fotografować o świcie i w nocy, jak uwieczniać strumienie i wodospady, jak poradzić sobie ze zdjęciami nocnego nieba, Drogi Mlecznej i kapitalnych panoram.

Docenisz, że podręcznik jest pozbawiony zbędnej teorii, jest za to naszpikowany praktycznymi, kluczowymi w chwili robienia zdjęcia wskazówkami. Układ książki maksymalnie ułatwia szybkie odnalezienie potrzebnego zagadnienia: na jednej stronie omówiono tylko jeden temat!

W tej książce znajdziesz:

  • zasady planowania, prowadzenia sesji i postprodukcji zdjęć krajobrazowych
  • porady dotyczące ustawień najlepszych dla fotografii pejzażowych
  • specjalne dla pejzaży metody ustawiania ostrości aparatu
  • techniki fotografowania z długim czasem naświetlania
  • bezcenne wskazówki dotyczące wyboru potrzebnego sprzętu
  • Jaki sprzęt wybrać do fotografowania krajobrazu?
  • Jak uwiecznić krajobraz morski, a jak górski?
  • Jak wykorzystać potencjał techniki HDR?

Góry, lasy, jezioro, morze, las, Giewont. Czy naprawdę zdjęcia krajobrazów muszą być nudne? Czy nie masz już dosyć takich samych ujęć z każdego wyjazdu?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: „TAK”, koniecznie sięgnij po tę książkę. Fotografowanie krajobrazów może być równie pasjonujące jak tworzenie fotografii reportażowych, a efekty bywają imponujące! Wystarczy trochę kreatywności, wiedzy i praktyki.

Dzięki tej książce błyskawicznie opanujesz niezbędną teorię, a liczne przykłady natchną Cię do własnych eksperymentów. Twoje zdjęcia z kolejnych wyjazdów będą nareszcie inne!

W trakcie lektury dowiesz się, jaki wybrać sprzęt, jaki wpływ na fotografowanie mają pogoda czy pora roku oraz jak wykorzystać technikę HDR, by uzyskać godne podziwu efekty.

Znajdziesz tu także wyczerpujące informacje o tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy fotografowaniu gór, pustyni, krajobrazów morskich i miast. Ta książka odmieni Twoje zdjęcia!

W trakcie wędrówki z pewnością niejednokrotnie oglądasz zapierające dech w piersiach widoki. Cudowne wschody słońca, wspaniałe zachody, groźne skały, wzburzone morze, bezkresny widok ze szczytu.

Te chwile na długo zostaną w Twojej pamięci. Nie chciałbyś podzielić się nimi ze swoimi znajomymi, którzy być może nigdy nie odwiedzą tych samych miejsc?

Jeżeli chcesz zachować fantastyczne wspomnienia ze swoich wypraw w postaci wybitnych zdjęć, ta książka jest właśnie dla Ciebie. W trakcie lektury dowiesz się, jaki sprzęt wybrać i jak go chronić (w zależności od miejsca, w które się wybierasz).

Zdobędziesz niezbędne informacje na temat specyfiki różnych dyscyplin, począwszy od biwakowania, a skończywszy na wspinaczce wysokogórskiej. Autor pokaże Ci też blisko sto niesamowitych fotografii, które będą dla Ciebie wielką inspiracją!

Ponadto znajdziesz tu interesujący rozdział poświęcony technice HDR, która nada Twoim zdjęciom niepowtarzalny charakter. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego podróżnika!

Jak świadomie dobierać i układać elementy w kadrze, aby tworzyć przyciągające uwagę obrazy?
Jak efektownie grać symetrią, perspektywą, tłem, kształtem i kolorem?
Jak komponować obrazy w makrofotografii, zdjęcia ludzi, krajobrazów czy architektury?

Podobnie jak harmonijne ułożenie dźwięków tworzy poruszającą zmysły muzykę, tak umiejętne dobranie poszczególnych elementów obrazu — kolorów, kształtów i obiektów — składa się na zachwycające, pełne ekspresji zdjęcie.

Piękno fotografii budzi się do życia zarówno dzięki idealnemu ułożeniu w kadrze współgrających ze sobą elementów, jak i kontrastowemu zestawieniu składników. Jednak niezależnie od użytych środków najważniejsze jest świadome ich wykorzystanie.

Nawet najpiękniejszy temat zdjęcia, najciekawsze ujęcie może zostać zaprzepaszczone, jeśli elementy obrazu zostaną nieprawidłowo rozmieszczone lub znajdzie się na nim coś, co — jak fałszywy dźwięk w melodii — w rażący sposób zaburzy atmosferę lub odwróci uwagę odbiorców od głównego motywu.

To właśnie kompozycja obrazu fotograficznego w dużej mierze decyduje o tym, czy zdjęcie nosi znamiona artyzmu, czy nie.

Oto doskonały podręcznik dla fotografów, w którym zawarto popartą wieloma ciekawymi przykładami wiedzę na temat teorii kompozycji obrazu, teorii widzenia, zasad analizy i syntezy otoczenia.

Dzięki niemu poznasz wszystkie najważniejsze zasady kadrowania zdjęcia, nauczysz się zręcznie grać kolorem, fakturą, perspektywą, bryłą czy deseniem. Zrozumiesz, jak ludzie patrzą i postrzegają otoczenie — to pozwoli Ci tworzyć przyciągające ich uwagę, zachwycające obrazy.

Dowiesz się także, w jaki sposób analizować fotografie i komponowaną scenę, zachowywać spójność formy i treści zdjęcia oraz wykształcić w sobie cenną umiejętność naciskania spustu migawki zawsze w odpowiednim, niepowtarzalnym momencie. Każdy rozdział tej niezwykłej książki kończy się praktycznymi ćwiczeniami, których wykonanie pomoże Ci pogłębić i utrwalić zdobytą wiedzę.

Dzięki tej książce:

  • dowiesz się, jak wzrok i mózg odbierają kształty, formę, przestrzeń, światło, kolor, ruch, dynamikę czy ekspresję
  • nauczysz się patrzeć na fotografowaną scenę tak, jak aparat fotograficzny, i świadomie dobierać fragmenty otoczenia do kompozycji sceny
  • poznasz wszystkie zasady komponowania obrazu fotograficznego — począwszy od słynnego „złotego podziału” i trójpodziału, po grę w symetrię lub asymetrię, operowanie kolorem, fakturą, tłem, perspektywą, deseniem czy bryłą
  • odkryjesz, jak zachować jedność formy i treści oraz jak świadomie używać symboli w fotografii
  • zrozumiesz wymagania dynamiki kompozycji obrazu oraz zasady podobieństw i przeciwieństw
  • opanujesz sposoby artystycznego komponowania zdjęć krajobrazu i architektury, portretów oraz zbliżeń i makrofotografii

Jak technika HDR kompensuje ograniczenia aparatu?
Jak stworzyć kilka plików HDR z jednego zdjęcia?
Jak przetwarzać zdjęcia HDR za pomocą programów Photomatix i Photoshop Elements?

Jeśli zgłębisz tajemnice fotografii o wysokiej rozpiętości tonalnej (HDR), zdobędziesz umiejętności, które pozwolą Ci przekładać Twoje artystyczne wizje na fantastyczne obrazy o niezwykłym bogactwie szczegółów.

W książce, którą trzymasz w rękach, odnajdziesz źródło twórczej inspiracji oraz wiedzę o tym, jak wykorzystać możliwości tej niezwykłej techniki — od dokładnych instrukcji w kwestii wykonywania zdjęć, po ich perfekcyjną obróbkę metodą HDR.

Dzięki temu podręcznikowi nauczysz się oceniać potencjał scen pod kątem techniki HDR, a także fotografować krajobrazy, architekturę, pejzaże miejskie, wnętrza i ludzi w wielu różnych stylach.

Dowiesz się, jakie narzędzia warto zastosować i w jaki sposób połączyć kilka ekspozycji, aby uzyskać zdjęcia przypominające impresjonistyczne sceny lub surrealistyczne wizje.

Poznasz sposoby wykorzystywania programów komputerowych Photomatix i Photoshop Elements do przetwarzania zdjęć w celu uzyskania doskonałej szczegółowości obrazu i zadziwiającego efektu artystycznego.

  • Rozpiętość tonalna w fotografii cyfrowej
  • Ekspozycja
  • Oświetlenie i filtry
  • Fotografia HDR
  • Metody uzyskiwania kilku ekspozycji
  • Fotografia krajobrazowa, uliczna i portrety
  • Programy komputerowe — Photomatix i Photoshop Elements
  • Metody przetwarzania fotografii
  • Zdjęcia czarno-białe
  • Krosowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *