Fotografia od A do Z, co to jest EV (wartość ekspozycji)

Liczba EV, czyli wartość ekspozycji, to jedna z ważniejszych wartości, które powinny być znane każdemu, kto chce zająć się fotografią. Stanowi ona miarę ilości mierzonego światła. Na podstawie jej wartości możemy określić, czy dana scena jest dobrze doświetlona, czy też należy wprowadzić korekty. Im mniejsza wartość EV, tym mniej światła padającego na matrycę. Z kolei, im wyższa wartość EV, tym więcej światła.

Wartości EV są ściśle związane z czasem otwarcia migawki oraz z przysłoną. Im większa wartość EV, tym krótszy czas otwarcia migawki, co pozwala na wykonywanie zdjęć w szybkim tempie, zwłaszcza w przypadku nagrywania filmów. Im mniejsza wartość EV, tym dłuższy czas otwarcia migawki, co jest niezbędne w przypadku fotografowania w warunkach słabego oświetlenia.

Wartości EV są również związane z czułością ISO. Zero EV odpowiada poziomowi oświetlenia, przy którym dla czułości ISO 100 przy użytej przysłonie f 1,0 czas ekspozycji wynosi 1 sekundę. Różnica 1 EV oznacza dwukrotną zmianę ilości światła. Jest to istotne, gdyż pozwala na uzyskanie poprawnie naświetlonych zdjęć. Dla przykładu, jeśli zwiększymy wartość EV o 1, to zmieni się o połowę czas ekspozycji lub przysłona, co może wpłynąć na ogólny efekt końcowy zdjęcia.

Podsumowując, wartość EV jest jednym z kluczowych parametrów wpływających na jakość zdjęć. Umożliwia ona dokładne określenie ilości światła padającego na matrycę, co przekłada się na czas otwarcia migawki oraz na przysłonę. Dlatego też każdy początkujący fotograf powinien poznać i zrozumieć wartość EV, aby w pełni cieszyć się sztuką fotografii i wykonywać jak najlepsze zdjęcia.

Fotografia od A do Z

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *