Fotografia od A do Z, co to jest ekwiwalent ogniskowej

Ekwiwalent ogniskowej to pojęcie często spotykane w fotografii cyfrowej, a zwłaszcza w przypadku aparatów z matrycami mniejszymi od tradycyjnych klatek filmowych. Chodzi o to, że dla różnych formatów matryc aparatów cyfrowych, ogniskowa obiektywu nie ma bezpośredniego porównania z ogniskową obiektywu stosowanego w tradycyjnych aparatach na kliszę o wymiarach 24 x 36 mm (małoobrazkowych).

Matryca APS-C stosowana w wielu aparatach cyfrowych jest znacznie mniejsza od małoobrazkowej kliszy, dlatego też w celu ujednolicenia nazewnictwa podaje się ekwiwalent ogniskowej. Ekwiwalent to wartość ogniskowej obiektywu, która pozwala na porównanie ogniskowych w aparatach o różnych formatach matryc.

Warto jednak zwrócić uwagę, że ekwiwalent ogniskowej nie jest wartością fizyczną, a jedynie narzędziem ułatwiającym porównywanie ogniskowych różnych aparatów. Ogniskowa obiektywu to wartość fizyczna, zależna od konstrukcji danego obiektywu, niezależnie od wielkości matrycy aparatu.

W praktyce oznacza to, że jeśli mamy dwa aparaty z różnymi formatami matryc, ale z takim samym obiektywem, to ogniskowa obiektywu będzie identyczna, a jedynie ekwiwalent ogniskowej różny. Oznacza to, że np. obiektyw o ogniskowej 50 mm zastosowany w aparacie z małoobrazkową matrycą (który jest w stanie objąć pełną klatkę filmową) ma ekwiwalent ogniskowej wynoszący 50 mm, ale ten sam obiektyw użyty w aparacie z matrycą APS-C będzie miał ekwiwalent ogniskowej wynoszący około 75 mm (ze względu na mniejszą matrycę i wycinek obrazu).

Warto zaznaczyć, że ekwiwalent ogniskowej nie oznacza liczby zwiększającej lub zmniejszającej wartość ogniskowej, a jedynie ujednolica nazewnictwo w fotografii cyfrowej. Wartością ta może mieć wpływ na sposób, w jaki postrzegamy obraz, a także na sposób, w jaki dobieramy obiektywy do naszych aparatów.

Podsumowując, ekwiwalent ogniskowej to pojęcie ważne w fotografii cyfrowej, które pozwala na porównywanie ogniskowych w aparatach o różnych formatach matryc. Nie jest to jednak wartość fizyczna, a jedynie narzędzie ułatwiające pracę z aparatem.

Przykład mnożników w poniższym linku.

Kalkulator kliknij tu

Inne linki

Ekwiwalent i przelicznik ogniskowej obiektywu

Fotografia od A do Z

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *