Kilka krótkich zdań o fotografii #5 (fotografia w podczerwieni)

Fotografia w podczerwieni to może być świetna zabawa, a efekty spektakularne. Fotografia taka korzysta ze zjawiska pochłaniania promieniowanie podczerwonego przez przedmioty.

Najlepiej do fotografii w podczerwieni nadają się rośliny. Chlorofil obecny w liściach intensywnie odbija światło słoneczne. Roślinność wychodzi na zdjęcia w bardzo jasnych kolorach. Czasem nawet jest to czysta biel.

Bardzo efektownie w podczerwieni wyglądają też zbiorniki wodne, zwłaszcza wtedy kiedy odbija się w nich niebo. Wykonanie dobrego zdjęcia gwarantuje nie tylko sam sprzęt ale też warunki atmosferyczne.

fotografia w podczerwieni

Do wykonania fotografii w podczerwieni potrzebny jest aparat oraz filtr IR. Najlepiej kupić filtr o średnicy obiektywu w uniwersalnym zakresie ogniskowych. Nie poleca się kupowania filtrów IR do teleobiektywów.

Najpopularniejsze filtry do takiej fotografii to Hoya R72. Znaleźć można też filtr IR do sytemu Cokin na przykład Cokin P007.

Robienie zdjęć z filtrem IR powoduje że czasy naświetlania są bardzo długie. Takie czasy wymuszają na nas użycie statywu fotograficznego gdyż zdjęcia wykonane z ręki będą nie możliwe do wykonania.

Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką (ebook) – kliknij tu

Fotografia

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *