Babiogórskie atrakcje – Zawoja dla turystów, Babia Góra, Beskid Żywiecki

Zawoja dla turystów, Babia Góra, Beskid Żywiecki

To jedna z najbardziej popularnych miejscowości w Beskidach. Letnie wczasy oraz zimowe ferie na jej terenie każdemu mogą sprawić wiele radości, a z możliwości wypoczynku w przepięknej okolicy turyści od lat korzystają bardzo chętnie. Zawoja to moc atrakcji, tanie noclegi oraz piękne góry, po których można urządzać wspaniałe wycieczki.

Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości?

Jakimi walorami Zawoja pobiła serca turystów?

 

 

Położenie: największy walor wsi

Zawoja, największa pod względem powierzchni wieś w Polsce, przyciąga przede wszystkim swym położeniem i malowniczą okolicą. Tereny zajmowane przez tą gminną wieś stanowią najbardziej atrakcyjną część powiatu suskiego znanego w świecie turystów i będącego celem niejednej wycieczki.

Na terenie tej długiej wsi, składającej się z licznych przysiółków, można znaleźć noclegi zarówno w przytulnych kwaterach prywatnych, jak i w większych ośrodkach wypoczynkowych. Zawoja to miejscowość popularna ze względu na bliskość Babiej Góry, Policy oraz Pasma Jałowieckiego.

Te góry są najbardziej atrakcyjnymi punktami dla turystów, a piesze wycieczki w ich rejon umożliwia gęsta siec szlaków turystycznych. Sama Zawoja, jako najpiękniejsza wieś u stóp Babiej Góry i siedziba Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego, również ma się czym pochwalić.
Tu, w dolinie Skawicy, czeka wiele ciekawych przykładów dawnej architektury oraz ciekawe zakątki, do których można dotrzeć m. in. dzięki ciekawym ścieżkom dydaktycznym. Co warto zobaczyć w tak ciekawej miejscowości, jaką jest Zawoja? Atrakcji jest tu wiele, tym bardziej, że każdy z blisko 100 przysiółków na swój unikalnych charakter.

Zawoja: niezwykła wieś pełna atrakcji

Zawoja to atrakcyjna miejscowość, która może się pochwalić m. in. bardzo ciekawą historią. Jej początki przypadają na początek XVI wieku, kiedy to Zawoja zaczęła się rozwijać jako integralna część sąsiedniej Skawicy. Dopiero w połowie XVII wieku pojawia się w dokumentach wzmianka o Zawoi jako o samodzielnym osiedlu.

Legendy wiążą jej nazwę ze słowem „zabój”, co mogło świadczyć o wielkiej aktywności zbójników na tym terenie.

Wiadomo zresztą, że na terenie wsi nie brak atrakcji z nimi związanych, przy czym tą najważniejsza jest słynna Kapliczka Zbójnicka przy drodze na przełęcz Krowiarki. W początkach XIX wieku pojawia się Zawoja jako dość istotny ośrodek hutniczy, wkrótce jednak ważniejszą częścią lokalnej gospodarki staje się turystyka.

Już w XIX wieku Babia Góra przyciąga uwagę turystów i botaników, a Zawoja zaczyna służyć im jako miejsce, w którym znajdą i noclegi, i przewodników.
Początek XX wieku i okres międzywojenny to najbardziej pomyślny okres w dziejach tego letniska. Powstają wspaniałe wille i pensjonaty, tworzone jest muzeum regionalne, a dodatkowo powstaje Oddział Babiogórski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Zawoja i jej najważniejsze atrakcje turystyczne

Ważnym ośrodkiem turystycznym pozostaje Zawoja do dziś. Jest nie tylko punktem wypadowym w góry, ale i miejscowością, która sama w sobie może zachwycić turystów.

Najciekawsze atrakcje znajdują się w centrum tej wsi. To właśnie tu zobaczyć można najciekawszy przykład architektury drewnianej na terenie wsi. Jest nim kościół św. Klemensa, którego równie atrakcyjnym sąsiadem jest słynny Dworzec Babiogórski.

W licznych przysiółkach nie brakuje też ciekawych atrakcji i godnych polecenia zabytków. Kaplica w Mosornem, kaplica zbójnicka w Policznem czy zespół zabytkowych piwniczek w Czatoży to ciekawe atrakcje, na które w czasie wycieczki w rejonie Zawoi koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Zawoja Mosorne może się z kolei pochwalić pięknym wodospadem, który jest jednocześnie największą atrakcją tego typu w Beskidach. Specyfikę ma Przysłup, znany z elektrowni wiatrowej oraz niewielkiego klasztoru. Wielkim uznaniem cieszy się też atrakcja, która zachęca do zimowego wypoczynku w Zawoi.

To Mosorny Groń wraz z wyciągiem, który największe oblężenie przeżywa w sezonie narciarskim.
Przysiółkiem, na terenie którego czekają najwspanialsze atrakcje, jest Zawoja Markowe. Tu czeka niewielki skansen, na terenie którego można się zapoznać z ciekawymi przykładami budownictwa ludowego. W sąsiednim przysiółku, czyli w pobliskiej Barańcowej, czeka kolejna atrakcja.

To właśnie tu ma swą siedzibę Dyrekcja BPN. W sporym, drewnianym budynku mieści się ważny ośrodek dydaktyczny oraz ciekawe muzeum. Warto też pospacerować po otaczającym siedzibę BPN ogrodzie, którego dumą jest kolekcja roślin babiogórskich.

przydatna literatura i mapy

Beskid Żywiecki Mapa turystyczna 1:50 000 laminowana

Beskidy Góry dla niecierpliwych

Beskid Żywiecki. Przewodnik [Galileos]

Ziemia Suska i Babia Góra. Miniprzewodnik

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *