Jaki wybrać statyw, do czego może ci się przydać

Jaki wybrać statyw?

Pierwszą rzeczą jak przychodzi do głowy i słusznie jest wykorzystanie statywu wtedy jest na tyle mało światła. Czas otwarcia migawki potrzebny do wykonania poprawnego zdjęcia jest na tyle długi że wykonanie takiego zdjęcia z ręki jest nie możliwe.

Najczęściej taka sytuacja może się przytrafić wieczorem gdy jest jeszcze na tyle jasno że można zrobić zdjęcie, i na tyle ciemno że nie da rady zrobić go z ręki. To jest chyba najprostszy przykład użycia statywu. Inne sytuacje to już bardziej kreatywne wykorzystania statywu w fotografii.

Na przykład w nocy, kiedy chciałbyś pokazać na zdjęciu rozmazane światła samochodów przejeżdżających po ulicy. Do uzyskania takiego efektu nieodzowny jest statyw.

Podobnie rzecz się ma kiedy chcesz pokazać rozmytą wodę górskiego strumienia albo pięknie rozmyte na niebie chmury które tworzą w ten sposób niesamowity efekt. W obu przypadkach za efekt rozmycia odpowiedzialny jest długi czas naświetlania, który możemy uzyskać dzięki temu że posiadamy statyw.

Maksymalnie wygodny

Statyw należy wybrać tak by był dla ciebie maksymalnie wygodny jeżeli chodzi o jego wysokość. Dobierz go tak by się zbytnio nie schylać. Musisz podjąć kompromis pomiędzy wysokością a ciężarem.

Jeżeli będziesz statywu używał nosząc do ze sobą na przykład w góry, to każdy gram będzie się liczył. Lepiej aby statyw był nieco niższy, niż miał by być zbyt ciężki.

Inaczej sprawa się ma kiedy używasz statywu tylko w studio, lub w mieście gdzie nie będziesz go musiał przenosić na dłuższe dystanse. Wtedy im będzie cięższy i stabilniejszy tym lepszy.

Warto jeszcze przemyśleć sprawę dobrania naszego statywu do aparatu który posiadamy. Dobre statywy w opisie posiadają opis w którym podana jest nośność.

Jeżeli będziemy używać lekkiego aparatu kompaktowego to wtedy nośność może być nie wielka. Jeśli planujemy kiedyś zakup lustrzanki a na dodatek jeszcze ciężkich teleobiektywów to warto myśleć na zapas i od razu kupić statyw z większą nośnością.

Można oczywiście też kupić dwa.

Wszystko zależy od tego jakie fotografie i w jakich warunkach chcemy zrobić.

Kilka moich propozycji poniżej.

Jeśli chcesz lekki i tani statyw może wybrać ten Manfrotto Statyw Compact Light

Jeśli chcesz ciężki i stabilny to ten Statyw Manfrotto MK055XPRO3

Coś pośrodku, lekki i mały, ale dość spora nośnością Statyw Manfrotto Befree Advanced Lever

Fotografia

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *