Do czego potrzebny jest fotograficzny statyw

Fotografując

w różnych okolicznościach pewnie któregoś dnia przyjdzie taki moment że zaczniesz zastanawiać się czy nie przydał by Ci się jakiś fotograficzny statyw.

Jednak zanim go kupisz, zadaj sobie kilka pytań:

  • do czego on tak na prawdę może się przydać
  • co dzięki niemu możemy zyskać
  • jaki będzie wystarczający
  • jakiego nie należy kupować bo to strata pieniędzy

Na samym początku muszę powiedzieć że statyw aby spełniał swoje zadanie powinien być odpowiednio ciężki. Dzięki temu jest wystarczająco stabilny by utrzymać twój aparat w taki sposób by można było wykonać nie poruszone zdjęcie na długim czasie naświetlania. Jeżeli statyw będzie zbyt lekki to nawet mały podmuch wiatru będzie mógł go poruszyć.

I nie jest największym problemem to że zdjęcie zostanie poruszone i wyjdzie nie ostro, ale o wiele większym problem jest to, iż może okazać się że twój sprzęt zostanie zniszczony.

Bardzo lekki statyw

to też z reguły mniejsza stabilność. Cóż z tego że takiego statywu użyjemy skoro i tak nie zapewni odpowiedniej stabilizacji i zdjęcie wyjdzie nie ostre.

Niestety kiedy aparat upadnie na ziemię a jeszcze gorzej kiedy upadnie na kamienie lub asfalt to może się okazać że pęknie obiektyw albo korpus aparatu i problem mamy gotowy.

Będzie cię czekać albo droga naprawa albo nawet zakup nowego sprzętu.

Są oczywiście wyjątki kiedy to statyw jest stosunkowo lekki ale jest bardzo stabilny. Ma miejsce w przypadku statywów karbonowych. Jednak z racji tego iż są to bardzo drogie statywy nie każdego będzie na niego stać.

Skoro użyłem wcześniej słowa stabilizacja to chciałbym wspomnieć o tym że używając statywu należy wyłączyć stabilizację w aparacie. Ktoś mógł by pomyśleć użyję statywu oraz stabilizacji i zdjęcie będzie super ostre. Niestety to tak nie działa i efekt jest odwrotny. Zatem pamiętajmy wyłączamy stabilizację w aparacie.

cdn…

Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić, to jest to mechanizm podobny do skrzypiec. To artysta jest w stanie tworzyć sztukę nie aparat.Brett Weston

Fotografia

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *