Fotografia od A do Z, co to jest aberracja chromatyczna

Aberracja chromatyczna to jedna z wad optycznych, której doświadczać może każdy obiektyw. Polega ona na rozszczepieniu światła na różne długości fal, co skutkuje ogniskowaniem go w różnej odległości. Efektem tego jest pojawienie się barwnych obwódek na krawędziach elementów, które widoczne są na zdjęciach. Najbardziej widoczna jest ona na brzegach kadru, w najbardziej kontrastowych miejscach.

Aberracja chromatyczna jest zjawiskiem, które powoduje, że zdjęcia nie są idealne, a barwne obwódki na krawędziach elementów przyciągają uwagę. Można jednak zmniejszyć jej wpływ na jakość zdjęć poprzez stosowanie obiektywów o mniejszej wartości otworu przysłony oraz wybieranie kadru tak, aby nie znajdował się on na skraju obrazu. Można także skorzystać z programów graficznych, które pozwalają na usunięcie aberracji chromatycznej, poprzez skorygowanie barw krawędzi elementów.

Zjawisko aberracji chromatycznej jest szczególnie ważne w fotografii krajobrazowej i architektonicznej, gdzie dużą rolę odgrywa precyzja i ostrość obrazu. Dlatego też, aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto zwrócić uwagę na to, czy używany obiektyw posiada jakieś wady i czy nie wpływają one na końcowy efekt.

Podsumowując, aberracja chromatyczna jest jedną z wad optycznych, która wpływa na jakość zdjęć poprzez pojawienie się barwnych obwódek na krawędziach elementów. 

Co to jest aberracja chromatyczna?

Aberracja chromatyczna

Światło w fotografii magia i nauka

Fotografia od A do Z

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *