Banki zdjęć, fotografia stockowa – sprzedawaj swoje zdjęcia

Microstock w Polsce zwane bankami zdjęć dają możliwość kupna lub sprzedaży zdjęć. Działają na podobnej zasadzie jak giełdy tekstów z tą różnicą, że jedno zdjęcie można wykorzystać wielokrotnie, w przeciwieństwie do treści jakie wrzucamy na serwisy oferujące sprzedaż naszych tekstów.

Tym sposobem może zarabiać każdy kto ma aparat, komórkę lub inne urządzenie, które ma wbudowaną funkcję robienia zdjęć i robi w miarę przyzwoite zdjęcia. Wymagania co do jakości zdjęć są różne w zależności od serwisu. Nie trzeba być jednak zawodowym fotografem, aby wrzucać swoje zdjęcia na serwisy.

Nasze zdjęcia muszą być w miarę dobrej jakości i „ czyste”.
Zarabianie na fotografii stockowej jest proste i polega na wrzuceniu zdjęcia na jeden lub kilka wybranych banków zdjęć. Swoje zdjęcia można umieścić na przykład na serwisie Fotolia, iStockphoto, Shutterstock czy Dreamstime.

Jest ich wiele wystarczy poszukać w sieci. Zarabiamy, gdy ktoś kupi nasze zdjęcie. Początkującym osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z fotografią zaleca się zalogowanie na serwisy nieco mniej wymagające np. 123 rf lub Fotolia.

Przy sprzedaży mamy również możliwość wystawić zdjęcie na wyłączność. Zdjęcia takie może być kupione tylko raz i może być wystawione tylko w jednym banku zdjęć. Za to w razie sprzedaży zarobimy na nim znacznie więcej. Jest także możliwość zarabiania przez system poleconych. Czasami jest to procent kwoty od ich sprzedaży, a czasami jednorazowa zapłata.

Oprócz zdjęć niektóre banki zdjęć dają możliwość wystawienia własnych animacji ( grafika wektorowa ) oraz filmów. Jak już wspomniałem zarabianie tym sposobem jest bardzo proste i nawet mało doświadczony fotograf sobie poradzi.

Oczywiście nie ma co od razu marzyć o „milionach” w większości przypadków będzie to tylko sposób na dorobienie, a nie stała pensja na utrzymanie, jednak warto spróbować zawsze wpadnie „parę groszy”.

Rzecz jasna są osoby doświadczone mające fotografię w „ małym palcu”, które zarabiają spore pieniądze na bankach zdjęć. Jest wiele osób, które wśród swoich hobby wymieniają fotografię, zatem warto spróbować połączyć przyjemne z pożyteczny i na swoim hobby zarobić.

Najpopularniejsze banki zdjęć

Shutterstock

Fotolia

iStockphoto

Dreamstime

123 rf

Bigstock

Depositphotos

Fotografia

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trackbacks and Pingbacks