Banki zdjęć, fotografia stockowa – sprzedawaj swoje zdjęcia

Microstock w Polsce zwane bankami zdjęć dają możliwość kupna lub sprzedaży zdjęć. Działają na podobnej zasadzie jak giełdy tekstów z tą różnicą, że jedno zdjęcie można wykorzystać wielokrotnie, w przeciwieństwie do treści jakie wrzucamy na serwisy oferujące sprzedaż naszych tekstów.

Tym sposobem może zarabiać każdy kto ma aparat, komórkę lub inne urządzenie, które ma wbudowaną funkcję robienia zdjęć i robi w miarę przyzwoite zdjęcia. Wymagania co do jakości zdjęć są różne w zależności od serwisu. Nie trzeba być jednak zawodowym fotografem, aby wrzucać swoje zdjęcia na serwisy.

Nasze zdjęcia muszą być w miarę dobrej jakości i „ czyste”.
Zarabianie na fotografii stockowej jest proste i polega na wrzuceniu zdjęcia na jeden lub kilka wybranych banków zdjęć. Swoje zdjęcia można umieścić na przykład na serwisie Adobe Stock, iStockphoto, Shutterstock czy Dreamstime.

Jest ich wiele wystarczy poszukać w sieci. Zarabiamy, gdy ktoś kupi nasze zdjęcie. Początkującym osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z fotografią zaleca się zalogowanie na serwisy nieco mniej wymagające np. 123 rf lub Fotolia.

Przy sprzedaży mamy również możliwość wystawić zdjęcie na wyłączność. Zdjęcia takie może być kupione tylko raz i może być wystawione tylko w jednym banku zdjęć. Za to w razie sprzedaży zarobimy na nim znacznie więcej. Jest także możliwość zarabiania przez system poleconych. Czasami jest to procent kwoty od ich sprzedaży, a czasami jednorazowa zapłata.

Oprócz zdjęć niektóre banki zdjęć dają możliwość wystawienia własnych animacji ( grafika wektorowa ) oraz filmów. Jak już wspomniałem zarabianie tym sposobem jest bardzo proste i nawet mało doświadczony fotograf sobie poradzi.

Oczywiście nie ma co od razu marzyć o „milionach” w większości przypadków będzie to tylko sposób na dorobienie, a nie stała pensja na utrzymanie, jednak warto spróbować zawsze wpadnie „parę groszy”.

Rzecz jasna są osoby doświadczone mające fotografię w „ małym palcu”, które zarabiają spore pieniądze na bankach zdjęć. Jest wiele osób, które wśród swoich hobby wymieniają fotografię, zatem warto spróbować połączyć przyjemne z pożyteczny i na swoim hobby zarobić.

 

Najpopularniejsze banki zdjęć

Shutterstock

Adobe Stock

iStockphoto

Dreamstime

123 rf

Bigstock

Depositphotos

Fotografia

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *