Preselekcja czasu otwarcia migawki Tv

Preselekcja czasu otwarcia migawki, jak i kiedy używać?

Posiadasz profesjonalną lustrzankę, ale wykorzystujesz ją jedynie w zielonym trybie auto?

Chciałbyś wreszcie zrobić krok dalej, ale nie masz pojęcia, w jaki sposób to zrobić?

Dowiedz się w jaki sposób i kiedy używać różnych trybów pracy Twojego aparatu i zacznij je stosować.

Użycie preselekcji naświetlenia przydaje się wtedy kiedy zechcesz zamrozić ruch obiektu na fotografii. Ciekawym efektem jaki można dzięki preselekcji czasu otrzymać, jest rozmycie fotografowanego obiektu który jest w ruchu.

Tryb ten jest najlepszym wyborem wtedy kiedy chcesz mieć kontrolę na czasem otwarcia migawki w Twoim aparacie. Używając tego trybu wielkość otworu przysłony, aparat dobiera samodzielnie.

Czas ekspozycji określa jak długo matryca Twojego aparatu będzie wystawiona na działanie światła. Czas ten jest mierzony w sekundach lub ułamkach sekundy.

Jeśli chcesz zamrozić ruch, co zapewne często widziałeś na zdjęciach sportowych, musisz użyć odpowiednio krótkiego czasu. Czas około 1/500s – 1/1000s z reguły wystarczy na uchwycenie biegacza, czy rowerzysty.


Chcąc zamrozić motocykl lub samochód jadący z dużą szybkością należało by użyć czasu 1/4000s lub krótszego.

Podane czasy są jedynie przykładowe. Jakie mają faktycznie być użyte, zależy w dużej mierze od tego, co fotograf chce uchwycić na zdjęciu.

Odwrotną niejako sytuacją do podanej wyżej jest rozmycie obiektów, które można uzyskać przez wydłużanie czasu naświetlenia. Na przykład zdjęcia wodospadu, lub strumienia.

Preselekcja czasu przydaje się wtedy bardzo, a dzięki temu uzyskasz rozmyta wodę na fotografowanym strumieniu lub wodospadzie.
Należało by użyć czas od około 15 s do nawet kliku minut. Znowu wszystko zależy tu od możliwości aparatu, pory dnia czy też użycia neutralnego filtra szarego, który znacząco może wydłużyć ten czas.

Ciekawym sposobem użycia długiego czasu naświetlenia jest możliwość wydłużenia go poprzez użycia neutralnego filtra szarego, oraz sfotografowania ulicy pełnej ludzi.

Jeśli możliwości aparatu oraz dobranie odpowiedniego filtra pozwolą, uzyskasz fotografię gdzie nie widać ludzi. Jest to bardzo przydatna metoda kiedy chcesz zrobić zdjęcia ulic czy też architektury, bez nie potrzebnego tłumu.

Warto przetestować tę technikę i zobaczyć jakie będą efekty.

Przykładowe filtry szare.

Hoya SZARY PRO ND1000 49mm

Hoya SZARY PRO ND500 77mm filtr

Fotografia

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *