Lesko i jego atrakcje

Pomiędzy Sanokiem a Ustrzykami Dolnymi

nad pięknym Sanem, rozłożyło się Lesko – jedno z ciekawszych miast Podkarpacia. Miasto to powstało w XV wieku, zaś od XVI stulecia było prywatną własnością rodu Kmitów. Dziś jest miastem atrakcyjnym dla turystów, na których czekają tu liczne atrakcje.

Jedna z największych atrakcji Leska to zamek Kmitów, zbudowany w pobliżu rynku na początku XVI wieku. Ma on późnogotycki charakter, który zachował się mimo częstych prac związanych z przebudową tej rezydencji. Dzisiaj zamkowe wnętrza zajmuje hotel.

Zabytkowe centrum Leska rozłożyło się na wzgórzu nad Sanem. Tu pięknie prezentuje się stary Rynek przy którym znajduje się XVI – wieczny kościół parafialny. Innym ciekawym obiektem, który można zobaczyć w pobliżu rynku, jest obronna synagoga, zaliczana do najcenniejszych zabytków architektury związanych z ludnością żydowską na ziemiach polskich.

Dziś we wnętrzu synagogi znajdują się sale wystawowe należące do Towarzystwa Pamięci Żydów Galicyjskich. Inną pamiątką po Żydach w Lesku jest stary kirkut, na którym do dnia dzisiejszego przetrwało około 2 tysiące macew.

Lesko noclegi. Rezerwuj teraz.

Booking.com

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trackbacks and Pingbacks