1 dzień zwiedzanie Sandomierza, niezwykłe miasto i jego zabytki

1 dzień zwiedzanie Sandomierza

jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a położenie nad brzegami Wisły i piękna okolica są jednymi z głównych powodów jego popularności. Wycieczki po mieście oraz jego okolicy to raj dla każdego miłośnika zabytków, historii i przyrody. Sandomierz zachwyca, a turystyka od lat zajmuje tu ważną rolę.

Co koniecznie trzeba zobaczyć na jego terenie?
Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Dla wielu turystów najbardziej atrakcyjnym sposobem rozpoczęcia wycieczki po tym mieście jest, spacer nad brzegami Wisły, znad której pięknie widać panoramę Sandomierza. Prezentuje się ona rewelacyjnie. Samo miasto zadziwia ogromną ilością zabytkowych budowli, w gronie których nie brak i budowli sakralnych, i świeckich. Które są najbardziej atrakcyjnymi celami wycieczki.

Sandomierz to malownicze wąwozy lessowe

którymi można się dostać na teren miasta. Tym najpopularniejszym jest Wąwóz Królowej Jadwigi, będący jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych.

Zachwycają tu również dawne mury miejskie, których zachowane fragmenty do dziś zachwycają. W gronie miejskich fortyfikacji sławę wyjątkową zdobyła Brama Opatowska, obecnie służąca turystom jako punkt widokowy. Podziwiany z jej szczytu Sandomierz zachwyca, zatem wizyta na wieży stała się obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po mieście.

Sandomierz wąwóz lessowy

Furtka dominikańska

Drugą atrakcją, ściśle związaną z murami miejskimi, jest Igielne Ucho. To wąska furtka dominikańska, której pokonanie jest dziś jedną z ważniejszych atrakcji dla turystów odwiedzających Sandomierz.
Kolejną grupę wyjątkowych atrakcji na terenie miasta stanowią zabytki sakralne.

Kamienica Oleśnickich

Ważnym punktem na trasie każdego turysty jest sandomierska katedra, na uwagę zasługuje również kościół dominikański św. Jakuba. Kościoły Benedyktynów oraz Reformatów także mogą zachwycić, zatem i na ich zwiedzenie warto znaleźć nieco czasu.

W gronie zabytków świeckich wyróżniają się wspaniałe kamienice mieszczańskie. Te najpiękniejsze skupiły się wokół rynku, a gwiazdą w ich gronie jest kamienica Oleśnickich, Należy ona do najsłynniejszych kamienic w całej Polsce, jest też wielką dumą Sandomierza.

Rynek w Sandomierzu

Na rynku można też zobaczyć budowlę, która jest doskonale znana z licznych książek, przewodników oraz filmów. To gotycko-renesansowy ratusz, który od XVI stulecia przyciąga uwagę wspaniałą attyką. Inną atrakcją, która wiąże się z sandomierskim rynkiem, jest podziemna turystyczna. Dzięki niej można w ciekawy sposób odkrywać historię miasta, a jednocześnie spojrzeć na sandomierski rynek z nieco innej perspektywy.

O popularności tej trasy najlepiej świadczy fakt, że wycieczki zorganizowane przez biura podróży z tak wielkim wyprzedzeniem rezerwują tu dla siebie miejsca.

Sandomierz to również miasto, które może się pochwalić ciekawymi muzeami. Do najsłynniejszych placówek należy Muzeum Okręgowe, którego siedzibą jest ratusz oraz jego oddział znajdujący się na zamku.rynek Sandomierz

Muzeum Diecezjalne

Inną placówką, która jest dla turystów wyjątkowo atrakcyjna, jest Muzeum Diecezjalne, które urządzono w tzw. Domu Długosza. Warto również zwiedzić Muzeum Literatury, cieszące się sporym uznaniem w oczach turystów.

Sandomierz to wspaniałe miasto

Wycieczki po jego centrum oraz po jego okolicy mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Ponieważ turystyka rozwija się tu od lat, każdy turysta może tu liczyć na bardzo dobre warunki pobytu. Liczne pensjonaty oferują noclegi na terenie miasta, na jego obrzeżach coraz większe znaczenie zaczynają mieć prywatne kwatery.

Dla turystów oznacza to, że każdy może znaleźć noclegi na miarę swych potrzeb oraz możliwości finansowych, co zwiększa atrakcyjność miasta. Sprawnie działająca komunikacja oraz spora ilość przewodników po mieście i jego okolicy są z kolei czynnikami, dzięki którym zaplanowanie wycieczki w rejonie Sandomierza staje się bardzo prostym zadaniem.

Góry Świętokrzyskie. Kielce i Sandomierz. Travelbook.

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *