1 dzień zwiedzanie Krakowa skarby Starego Miasta

1 dzień zwiedzanie Krakowa

  • Jakimi skarbami może nas oczarować Kraków?
  • Na jakie pamiątki z dawnych czasów warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po historycznej stolicy Polski?
  • Dla wielu turystów najlepszym sposobem na odkrycie piękna tego miasta będzie wizyta na Starym Mieście.
  • Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Miejskie fortyfikacje: nie tylko Barbakan

Otoczony dawniej murami obronnymi, był Gród Kraka miastem silnie strzeżonym. Niestety, dziś o dawnych fortyfikacjach średniowiecznego miasta przypominają nam nieliczne pamiątki, w gronie których obiektem najbardziej okazałym jest Barbakan. Ta piękna budowla jest bez wątpienia obiektem godnym uwagi, jednak nie tylko jej warto się uważniej przyjrzeć. Brama Floriańska z XIV wieku, masywny Budynek Arsenału miejskiego – oto kolejne skarby, którym miłośnicy obronnej architektury powinni poświęcić nieco więcej czasu.

zwiedzanie Kraków Barbakan

Ulica Floriańska

Spacer ulicą Floriańską to obowiązkowy punkt w programie niemal każdej wycieczki do Krakowa. Co warto zobaczyć w trakcie spaceru tą ulicą? Z pewnością warto przyjrzeć się elewacjom zabytkowych kamienic, które można zobaczyć w tym miejscu. Wśród tych obiektów, które cieszą się wyjątkową sławą, znajduje się kamienica nr 45, znana m. in. dzięki kawiarni „Jana Michalika” oraz kamienica nr 41, znana też jako Dom Jana Matejki.

Rynek Główny

Wycieczki po Starym Mieście obowiązkowo muszą uwzględnić wizytę na Rynku Głównym, wytyczonym w połowie XIII wieku. To jeden z największych i najpiękniejszych rynków w Europie, a obok tutejszych atrakcji trudno przejść obojętnie. Kościół Mariacki, Sukiennice i Wieża Ratuszowa, piękne kamienice oraz kościół św. Wojciecha – oto atrakcje, z którymi można się tu spotkać. Rynek Główny jest jednocześnie miejscem, w którym można odbyć wyjątkową podróż w czasie. Jest to możliwe dzięki podziemnej trasie turystycznej, umożliwiającej nam zapoznanie się z najstarszymi zabytkami krakowskiego rynku. Bez wątpienia jest to atrakcja, którą warto zobaczyć w trakcie wycieczki nastawionej na poznawanie historii Grodu Kraka. Gdzie jeszcze warto się wybrać?

zwiedzanie Kraków rynek

Ulica św. Anny

Spacer ulicą św. Anny to kolejne niespodzianki i atrakcje. Jedną z nich jest Collegium Maius – miejsce, które najpiękniej przypomina o długiej i ciekawej historii Akademii Krakowskiej. Przy ulicy św. Anny wznosi się również jeden z najpiękniejszych zbytków sztuki barokowej w Polsce. To kościół św. Anny, który powstał na przełomie XVII i XVIII stulecia. Piękne stiuki i polichromie, które zdobią wnętrze tej świątyni, są wspaniałymi dziełami sztuki, które z pewnością warto zobaczyć podczas wycieczki po krakowskim Starym Mieście.

Skarby ulicy Grodzkiej

Ulica Grodzka łączy Rynek Główny z Wawelem, jest zatem ulicą bardzo popularną wśród turystów. I przy tej ulicy czekają na nas wyjątkowe zabytki. Zespół klasztorny Dominikanów, kościół franciszkański oraz sąsiadujący z nim Pałac Biskupi – oto atrakcje, które znajdują się w pobliżu tej ulicy. Symbolami ulicy Grodzkiej stały się jednak dwa kościoły: romański kościół św. Andrzeja, który może się pochwalić cechami obronnymi, oraz kościół św. Piotra i Pawła, zbudowany dla jezuitów jako pierwsza barokowa budowla na ziemiach polskich.

Ulica Kanonicza

To kolejna ulica, dzięki której turyści mogą spacerować pomiędzy Rynkiem a Wawelem. Jest to jednocześnie kolejne miejsce, które może oczarować turystów swymi zabytkami. Główną atrakcją są tu okazałe pałacyki krakowskich kanoników, przy czym skarbami najcenniejszymi są tu takie zabytki, jak pałac biskupa Erazma Ciołka oraz dom Jana Długosza. Całość prezentuje się wspaniale, a piękne widoki na Wawel są kolejną atrakcją dla turystów, którzy postanowili pospacerować ulicą Kanoniczą.

Wędrówki po krakowskiej starówce mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Taka wycieczka to wyjątkowa lekcja historii oraz możliwość spotkania się z dziełami sztuki, które są cenione na całym świecie.

zwiedzanie Kraków Wawel

Książki o Krakowie
Tysiącletni Kraków
Jestem miasto. Kraków
Przewodniki
Przewodnik Bezdroża Kraków i okolice
Kraków i okolice. Przewodnik
Mapy
Okolice Krakowa Mapa laminowana
Kraków mapa kieszonkowa 1:22 000

 

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *