1 dzień jak zorganizować zwiedzanie Gdańska

1 dzień zwiedzanie Gdańska

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk – to znane, nadmorskie miasto corocznie przyciąga tłumy turystów. Nic w tym dziwnego – Gdańsk to ogrom ciekawych miejsc, muzeów, licznych atrakcji i to, co kusi wielu przyjezdnych – dostęp do morza. Latem można tu wypoczywać na piaszczystych, słonecznych plażach i pływać w chłodnej, lekko słonej wodzie, a gdy jest na to zbyt zimno – udać się na długi spacer wzdłuż wybrzeża. Jakie interesujące miejsca warto zobaczyć w Gdańsku?

Stare Miasto

Stare Miasto jest z pewnością jedną z bardziej znanych i tłumnie odwiedzanych przez turystów części Gdańska. Przepiękne kamienice, liczne restauracje, kawiarnie i puby są tym, co przyciąga tu wielu ludzi. Stare Miasto w Gdańsku ma swój niepowtarzalny urok i zdecydowanie warto je zobaczyć. Szczególny klimat ta część miasta zyskuje po zmroku – niepowtarzalna atomosfera powoduje, że wielu wczasowiczów wybiera się na wieczorne spacery po „starówce”.

Gdańsk stare miasto

Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia jest odrestaurowanym, renesansowym budynkiem, w którym kiedyś trzymano różnego rodzaju broń. Dziś zaś w tym wspaniałym budynku mieści się Akademia Sztuk Pięknych.

Muzeum Bursztynu

To jedno z najmłodszych Gdańskich muzeów – zostało otwarte dla zwiedzających w 2006 roku. Bursztyny są czymś, co wielu z nas kojarzy z nadmorskimi rejonami, dlatego też muzeum to cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Historia Gdańska mocno wiąże się z bursztynem, a współcześnie miasto to pretenduje do miana światowej stolicy bursztynu. Ekspozycje obrazują historię rzemiosła bursztynu – od najdawniejszych czasów, aż do współczesności. Najcenniejszym obiektem w zbiorach muzeum jest kabinet bursztynowy. Zwiedzający mogą również obejrzeć wykonane z bursztynu prace artystów, prezentowane na wystawie znajdującej się na najwyższym piętrze budynku.

Dom Uphagena

Dom Uphagena, położony przy ulicy Długiej, to jedyna w Polsce kamienica mieszczańska z XVIII wieku, udostępniona do zwiedzania. Muzeum utworzono w niej w 1911 roku. Działało ono aż do 1944 roku, gdy niemieccy konserwatorzy pozbyli się jej eksponatów i wyposażenia. W 1988 roku nastąpiło ponowne otwarcie kamienicy dla zwiedzających – utworzono w niej wówczas Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, w którym można oglądać pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne. Zwiedzający mogą zobaczyć dawny kupiecki kantor, czy też najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie – bogato zdobiony salon.

Ratusz Głównego Miasta

Zwiedzając Gdańsk, warto przynajmniej zajrzeć do budynku Ratusza. Znajduje się tam jedyny w całym Gdańsku herb, w którym głowy znajdujących się w nim lwów zwrócone są w tą samą stronę. Z herbem tym wiąże się pewna legenda, którą można poznać, zwiedzając budynek. Wewnątrz znajduje się również Sala Czerwona, zwana również Wielką Salą Rady – urządzone z przepychem pomieszczenie, uważane za jedno z najpiękniejszych wnętrz ratuszowych. Warto zwrócić uwagę na wspaniałe obrazy, wiszące na ścianach. Zwiedzający mogą również – po kupieniu biletu – wejść na ratuszową wieżę i podziwiać z góry panoramę Gdańska.

Gdańsk ratusz

Złota Kamienica

Najstarsze zapisy dotyczące tej posesji pochodzą już z XIV wieku. Ozdobna fasada budynku przyciąga wzrok licznymi zdobieniami i złoceniami. To jeden z najpiękniejszych budynków na Długim Targu – warto zatrzymać się na chwilę, podziwiając jego kunsztowne wykonanie. Kamienica została wzniesiona w latach 1609 – 1618, z polecenia ówczesnego burmistrza Gdańska – Johanna Speymanna, a zaprojektował ją architekt Abraham van den Blocke. W 1945 roku kamienica uległa zniszczeniu, na szczęście po jakimś czasie została zrekonstruowana.

Mapy papierowe.

Gdańsk. Plan miasta 1:17 000

Przewodnik Gdańsk, Sopot, Gdynia (E-book)

Trójmiasto. Przewodnik

Trójmiasto. Travelbook

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *