Wśród gorczańskich szczytów

Gorce są jedną z najpiękniejszych grup górskich w Polsce

Piękne krajobrazy i niezwykła przyroda sprawiają, że w Gorce każdego roku przybywają pasjonaci pieszych wędrówek. Choć turystyka w Gorcach skupia się w kilku tylko miejscowościach, a na trasy wyruszają nieliczne grupy, można tu korzystać z dobrze utrzymanej i gęstej sieci szlaków.

Idealnym punktem wypadowym w Gorce jest Ochotnica – duża wieś letniskowa, w której można znaleźć noclegi w coraz liczniejszych gospodarstwach agroturystycznych.

Wielką atrakcją jest tutejsza przyroda. Gorczański Park Narodowy to przede wszystkim niezwykle bogaty świat roślin. Blisko tysiąc gatunków roślin naczyniowych oraz piękne lasy to najważniejsze walory tego miejsca. Wiele uroku mają także gorczańskie łąki oraz polany, będące pamiątkami po tak popularnym niegdyś w Gorcach pasterstwie.

Gorce to również bogaty świat zwierząt. Oprócz zwierząt typowych dla kompleksów leśnych można tu spotkać rzadkie gatunki płazów. Najbardziej popularnym stała się salamandra, uznana za oficjalny symbol Gorczańskiego Parku Narodowego.

Jednak nie tylko ona zasługuje na uwagę. Niezwykłym skarbem tych gór są traszki, w tym traszka karpacka – wyjątkowy endemit.
Gorce to również wyjątkowa kultura, w której jeszcze nie tak dawno najważniejszą rolę odgrywało pasterstwo.

Na górskich łąkach do dnia dzisiejszego można dojrzeć opuszczone szałasy, które jeszcze nie tak dawno służyły pasterzom. Z cennymi zabytkami można spotkać się w dolinach. Na uwagę zasługuje przede wszystkim drewniany kościół w Ochotnicy.

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *