Sudeckie atrakcje. Zamek Chojnik

Zamek Chojnik

Wędrówki po tak pięknym paśmie górskim jak Sudety to szansa na poznanie nie tylko wspaniałej przyrody, ale i ujrzenie wyjątkowych zabytków. Wśród miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w czasie wycieczki po tej części Polski znajduje się zamek znany z pięknego otoczenia oraz ciekawej historii.

To zamek Chojnik, który pierwotnie służył lokalnym książętom jako zameczek myśliwski. Już w XIV wieku mały zameczek stał się potężną warownią, która miała ogromne znaczenie w całym regionie. Poważne niszczenia wojenne i pożary sprawiły, że ta ciekawa budowla już w II połowie XVII wieku zmieniła się w ruinę. Dziś zamek ten jest jedną z najważniejszych atrakcji w okolicach Jeleniej Góry, a jego okazałe ruiny są chętnie odwiedzane przez wycieczki.

Sama warownia zadziwia, ceniony jest również roztaczający się z zamkowego wzgórza widok. Można stąd podziwiać całą Kotlinę Jeleniogórską, dobrze widoczne są też Karkonosze.

Ruiny zamku przyciągają miłośników historii, jednak na zamkowe wzgórze ściągają licznie i wycieczki przyrodników. Dlaczego? Bo Góra Chojnik, będąca enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego, z pewnością na uwagę miłośników przyrody zasługuje.

Na jej zboczach można podziwiać buczynę sudecką, a w runie leśnym można dostrzec wiele ciekawych i bardzo rzadkich gatunków roślin. Wielką atrakcją są żyjące na tej górze muflony, których wypatrują turyści zwabieni pięknem tego miejsca. Inną ciekawostką w tym miejscu jest muzeum przyrodnicze, które można zobaczyć przy siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *