Zwiedzanie

Pomysł na weekendowe zwiedzanie czyli Zamek w Pieskowej Skale

By

Zamek w Pieskowej Skale

Jadąc ze Skały w kierunku Olkusza, po kilku kilometrach przepięknej drogi przez dolinę Prądnika dojeżdża się do miejsca, gdzie wysoko usadowiony zamek przegląda się w tafli stawu u stóp urwistej skały.

Z tym budynkiem wiąże się ciekawa, średniowieczna legenda. Podobno w baszcie była więziona jedna z córek rodu rycerskiego Toporczyków, Dorota. Dziewczyna, mimo, że kochała innego, została wydana za starszego, zamożnego mężczyznę.

Pewnego dnia jej ukochany chciał ja uwolnić, lecz kochankowie zostali złapani. Giermek został skazany na kare śmierci poprzez rozszarpanie przez konie, ja zaś uwięziono i skazano na śmierć głodową. Podobno jej ukochany pies, wdrapywał się na wysoką skalna ścianę, aby przynosić pani swoje resztki jedzenia. Stąd miejsce, gdzie więziono dziewczynę, nazywa się Skałą Dorotki, a samą skałę Pieskową.

Zamek ten jest zaliczany do Orlich Gniazd. Stoi wysoko na skale a z trzech stron ostro opadają w dół urwiska skalne. Pierwszy zamek wybudowano w stylu gotyckim. Z tego okresu zachowała się studnia na arkadowym dziedzińcu.

Do zamku dochodzi się szeroka aleja ze schodami. Z daleka budowla sprawia wrażenie surowej fortecy. Z dziedzińca widać w całej okazałości skrzydło wschodnie mieszkalnej części zamku. Dziedziniec wewnętrzny otaczają pokryte jasnym tynkiem krużganki. W środku mieści się muzeum Oddział Państwowych Zbiorów na Wawelu.

Dziedziniec zewnętrzny jest udostępniony do zwiedzania bezpłatnie. Ceny biletów normalnych do muzeum zaczynają się od 10 złotych. W piątki można zobaczyć jedna ekspozycję za darmo.

Noclegi Pieskowa Skała. Sprawdź.

Booking.com

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trackbacks and Pingbacks