Pomysł na weekendowe zwiedzanie czyli Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale

Jadąc ze Skały w kierunku Olkusza, po kilku kilometrach przepięknej drogi przez dolinę Prądnika dojeżdża się do miejsca, gdzie wysoko usadowiony zamek przegląda się w tafli stawu u stóp urwistej skały.

Z tym budynkiem wiąże się ciekawa i tajemnicza, średniowieczna legenda. Podobno w baszcie była więziona jedna z córek rodu rycerskiego Toporczyków, Dorota. Dziewczyna, mimo iż kochała innego, została wydana za starszego, i zamożnego mężczyznę.

Pewnego dnia jej ukochany chciał ja uwolnić, lecz kochankowie zostali złapani. Giermek został skazany na kare śmierci poprzez rozszarpanie przez konie, ją zaś uwięziono i skazano na śmierć głodową.

Podobno jej ukochany pies, wdrapywał się na wysoką skalna ścianę, aby przynosić pani swoje resztki jedzenia. Stąd miejsce, gdzie więziono dziewczynę, nazywa się Skałą Dorotki, a samą skałę Pieskową.

Szlak Orlich Gniazd

Zamek ten jest zaliczany do Orlich Gniazd. Stoi wysoko na skale a z trzech stron ostro opadają w dół urwiska skalne. Pierwszy zamek wybudowano w stylu gotyckim. Z tego okresu zachowała się studnia na arkadowym dziedzińcu.

Do zamku dochodzi się szeroka aleja ze schodami. Z daleka budowla sprawia wrażenie surowej fortecy. Z dziedzińca widać w całej okazałości skrzydło wschodnie mieszkalnej części zamku.

Dziedziniec wewnętrzny otaczają pokryte jasnym tynkiem krużganki. W środku mieści się muzeum Oddział Państwowych Zbiorów na Wawelu.

Dziedziniec zewnętrzny jest udostępniony do zwiedzania bezpłatnie. Ceny biletów normalnych do muzeum zaczynają się od 10 złotych. W piątki można zobaczyć jedna ekspozycję za darmo.

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *