Pomysł na weekend wyjazd na mazury

Co można zwiedzić na mazurach w weekend?

Koniec wakacji nie musi wcale oznaczać konieczności zakończenia sezonu na zwiedzanie. Piękna wrześniowa pogoda sprzyja weekendowemu odwiedzaniu atrakcyjnych miejsc, które zachwycają swoim urokiem. Warto zatem spakować plecak i spędzić czas na wycieczce. Mazury w weekend to idealna forma odpoczynku. Jakie są ciekawe miejsca? Co jest warte odwiedzenia?

Zwiedzanie zabytków
Choć region ten kojarzy się głównie z jeziorami, to Mazury w weekend to okazja do zwiedzenia również pięknych zabytków architektury. Jednym z bardziej atrakcyjnych obiektów jest barokowe sanktuarium maryjne położone w Świętej Lipce. Składa się na nie urokliwy klasztor oraz obejście krużgankowe. Wnętrze zachwyca wręcz pięknymi złoceniami i sztuką sakralną, a także barokowymi organami.

Z kolei Zamek biskupów warmińskich ulokowany w Lidzbarku Warmińskim to piękny przykład surowej architektury gotyckiej. Zabytek w tym roku został ogłoszony pomnikiem historii. Zamek posiada w narożach charakterystyczne wieże, z czego jedna jest wyraźnie wyższa od pozostałych. Budowa obiektu została rozpoczęta w 1350 roku, a ukończono ją w 1401 r.

Miłośnicy historii nie mogą ominąć Muzeum archeologicznego w Elblągu. Obiekt posiada w swoich zbiorach m.in. starodruki z XII w., przedmioty codziennego użytku z XV-XVIII w. czy dawne wyroby złotnicze.

Zamek w Kętrzynie to kolejny gotycki obiekt, który zdecydowanie warto obejrzeć. To wspaniały przykład średniowiecznej architektury. Zamek pochodzi z połowy XIV w. Piękny zamek znajduje się również w Reszlu. To kolejny przykład średniowiecznej sztuki wznoszenia warowni. Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że obecnie, na zamku znajduje się również Muzeum Warmii i Mazur, które stanowi oddział olsztyńskiej placówki.

Przyroda
Mazury to przede wszystkim przyroda i kraina jezior. Jeżeli interesuje nas spędzanie czasu na łonie natury, nie powinniśmy narzekać na brak alternatyw. Nie sposób wymienić nawet większości atrakcji, jakie czekają na turystę w tym regionie. Ciekawe miejsca to przede wszystkim wsie i miasteczka ulokowane w pobliżu dużych i pięknych jezior. Akweny nie zamykają jednak możliwości obcowania z przyrodniczym pięknem Mazur.

Warto udać się do Parku Bażantarnia. To niezwykle urokliwy parka leśny, którym przepływa Srebrny Potok. Miejsce charakteryzuje bogaty drzewostan, zarówno liściasty, jak i iglasty. Turyści mogą podziwiać także okazy roślin górskich i podgórskich, a wycieczkę uprzyjemni śpiew bogato występujących ptaków.

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *