Pomysł na weekend – wyjazd do… Katowic!

Przed nami weekend

2 wolne dni, na które z utęsknieniem czeka większość Polaków. Sobotę i niedzielę część z nas spędza na błogim odpoczynku nad jeziorem, w górach albo na działce, gdzie lubimy opalać się na kocu albo grillować. Co byście powiedzieli, gdybyśmy dziś podrzucili Wam zupełnie inny pomysł na weekend?

Dość nietypowa może się wydać myśl spędzenia 2 dni w stolicy Górnego Śląska – Katowicach. Wiele osób ma ze Śląskiem skojarzenia raczej przemysłowe niż turystyczne. Słyszeliśmy o kopalniach, na stronie z eventami mignął nam katowicki Spodek, Śląskie Wesołe Miasteczko, a co poza tym? Szaro, buro i ponuro, można by rzec.

Otóż, drodzy Państwo, Katowice zaskakują! Zaczynając od zrewitalizowanego w ostatnich latach katowickiego Rynku, przez fantastyczne Muzeum Śląskie, na bogatej ofercie kawiarni, restauracji i pubów kończąc.

2 dni to jednak zbyt mało czasu, żeby odwiedzić je wszystkie!

Dlatego proponujemy skupić się na tych atrakcjach turystycznych, które zdążycie zwiedzić, docenić i które nie obciążą Waszego portfela.

1. Nikiszowiec

wstęp: darmowy

Zabytkowa dzielnica Katowic, powstała z myślą o górnikach z kopalni „Gieshe”. Stanowi obecnie kompleks malowniczych budynków zwanych z niemiecka familokami. Charakterystyczna czerwona cegła, kolorowe okiennice i brukowane uliczki sprawiają, że klimat osiedla jest niezapomniany.

Nie bez powodu prawie każdego dnia można spotkać tu pary nowożeńców, które z upodobaniem wybierają Nikisz na miejsce sesji ślubnych. Warto pospacerować zabytkowymi uliczkami, odwiedzić Kościół św. Anny, a także cukiernię Cafe Byfyj, gdzie stoliki trzeba rezerwować z wyprzedzeniem!

2. Park Śląski

wstęp: darmowy

Park Śląski to wielka, zielona połać na mapie Katowic. Park niezależnie od pory roku pełen jest spacerowiczów, snujących się alejkami między Planetarium (obecnie nieczynne), Śląskim Ogrodem Zoologicznym a Śląskiem Wesołym Miasteczkiem, które od niedawna reklamuje się jako Legendia. Nie lada atrakcją turystyczną jest Elka – kolejka linowa, którą można przejechać nad terenem Parku Śląskiego i obejrzeć go z góry.

3. Budynek NOSPR, tarasy MCK i katowicki Spodek

Wstęp: na tarasy MCK oraz do przestrzeni otaczającej NOSPR – darmowy, do środka budynków – z biletem wstępu na któreś z wydarzeń.

Ten, kto nigdy nie gościł w Katowicach (albo gościł na tyle dawno, że nie miał okazji zobaczyć MCK i NOSPR), nie może ich pominąć! Gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to przede wszystkim słynna na całą Europę wielka sala koncertowa, mieszcząca prawie 2000 osób.

Sala charakteryzuje się genialnym nagłośnieniem, a przy tym jest bardzo ciekawa wizualnie, jeśli więc macie okazję – kupcie wcześniej bilet na wybrany koncert. Warto!
Obok NOSPR zlokalizowany jest budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego, którego dach pokrywają najprawdziwsze, porośnięte trawą tarasy. Zwiedzający mogą wejść na samą górę i stamtąd podziwiać widok na panoramę Katowic.

4. Po ukulturalniającej wizycie w NOSPR, MCK i Spodku trzeba również trochę zaszaleć!

W tej kwestii potrzeby katowiczan oraz przyjezdnych zaspokaja Mariacka – ulica w centrum, przy której aż roi się od pubów, barów i klubów. Jeśli zamierzacie się tam wybrać w sobotę, lepiej nie zwlekać! W sezonie letnim ciężko o miejsca w którymś z ogródków. U szczytu Mariackiej mieści się Kościół Mariacki, który również robi wrażenie.

5. Muzeum Śląskie

wstęp: bilety z aktualnym cennikiem dostępne na stronie MŚ

Tego miejsca nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Nowoczesne bryły, witające wjeżdżających do Katowic od strony Łodzi i Krakowa, wieczorem pięknie podświetlone, zapadają w pamięć i znajdują się na wielu fotografiach. Ale nie tylko z zewnątrz warto zwiedzić muzeum.

Dopiero w środku zaczyna się dziać magia – odkrywamy duszę Górnego Śląska. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie ok. 3-4 godzin.

A to wszystko w naprawdę przystępnych cenach. Sprawdźcie noclegi i dojazd do Katowic, który z wielu miejsc centralnej i południowej Polski jest szybki i prosty i nie zastanawiajcie się ani chwili dłużej!

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *