Drewniane Podkarpacie cerkiew w Rzepedzi

Cerkiew w Rzepedzi

Na terenie Podkarpacia z ciekawymi przykładami architektury drewnianej można się spotkać niemal na każdym kroku. Wycieczki szlakiem architektury drewnianej są doskonałym sposobem na odkrywanie najciekawszych zabytków tego typu, choć miłośnicy sztuki cerkiewnej mogą wybrać bardziej „specjalistyczne” trasy.

Jedną z nich jest Szlak Ikon Doliny Osławy, który prowadzi po przepięknych okolicach Sanoka, Zagórza i Komańczy. Jednym z jego najważniejszych zabytków jest cerkiew w Rzepedzi. Co warto wiedzieć o tej świątyni?

Grekokatolicka cerkiew św. Mikołaja w Rzepedzi jest ciekawym zabytkiem z 1824 roku. Rozbudowana pod koniec XIX wieku, jest ciekawym przykładem stylu północno-wschodniego w architekturze łemkowskiej.

To jeden z nielicznych przykładów cerkwi bezwieżowej, zatem już z tego względu warto się jej uważniej przyjrzeć. Cerkiew ta może się jednocześnie pochwalić pięknym otoczeniem. Wzniesiona na wzgórzu, otoczona została murkiem wzniesionym z dzikiego kamienia.

Na teren cerkwi wchodzi się przez skromną bramkę, która ma formę dwuspadowego daszku. Sama cerkiew to orientowana budowla, wzniesiona w konstrukcji zrębowej, z zachowaniem typowego dla budownictwa łemkowskiego trójpodziału.

A na co warto zwrócić uwagę we wnętrzu tej świątyni?

Ciekawie prezentuje się chór muzyczny z wygiętym parapetem, którego ciekawymi ozdobami są wizerunki cerkwi w Rzepedzi przed rozbudową oraz katedry grekokatolickiej w Przemyślu. Interesującym elementem jest też napis fundacyjny, który można zobaczyć nad wejściem z przedsionka do babińca.

Ciekawą ozdobą wnętrza jest polichromia z końca XIX wieku, będąca dziełem Josipa Bukowczyka. Inną ciekawostką są tu ikony namiestne. Mają one owalny kształt, co jest dość rzadkim zjawiskiem.

Cerkiew w Rzepedzi to ważny punkt w programie wycieczki śladem drewnianej architektury po terenie Podkarpacia, to również jeden z cenniejszych zabytków, jakimi może nas oczarować Szlak Ikon Doliny Osławy. Kto tu zajrzy, ten z pewnością żałować nie będzie, a kontakt z tak pięknym zabytkiem każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *