Co warto zobaczyć w Rzeszowie

Co warto zobaczyć w Rzeszowie?

Ten ciekawy, tętniący życiem ośrodek miejski, może się dla każdego z nas stać ciekawym punktem w programie wycieczki po południowo-wschodniej części kraju.

W trakcie spaceru po Rzeszowie każdy z nas będzie się mógł przekonać, jak ciekawym i bogatym regionem jest Podkarpacie.

Co warto zobaczyć w tym mieście?

Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas pobytu na jego terenie?

Rzeszów i jego miejsce na mapie kraju

Rzeszów jest bardzo ważnym ośrodkiem miejskim, a o jego znaczeniu najlepiej świadczy fakt, iż od wielu lat pełni on rolę stolicy Podkarpacia. Wielkim walorem tego miasta jest jego położenie na pograniczu Kotliny Sandomierskiej oraz Pogórza Środkowo-beskidzkiego, a dokładniej – na skraju Pogórza Rzeszowskiego i Dynowskiego.

Taka lokalizacja ma ogromny wpływ na rozwój turystyki w tym mieście, gdyż malownicze tereny pogórza są dla wielu z nas niezwykle atrakcyjnymi kierunkami niejednej wycieczki.

Rzeszów jest jednocześnie jednym z tych miast, na terenie których można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Nie brak tu przecież ciekawych budowli oraz zabytków, które przypominają nam o długiej i ciekawej historii tego miasta.

Z kart historii – Rzeszów i jego dzieje

Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że osadnictwo na tym obszarze rozwijało się już w okresie neolitu. Prawa miejskie zyskał Rzeszów w 1354 roku, z kolei w XVI wieku powstał twór znany jako „państwo rzeszowskie”.
Ten związek terytorialny powstał z woli Mikołaja Sytka Ligęzy – kasztelana sandomierskiego, który dzięki małżeństwu z Zofią Rzeszowską stał się właścicielem tego miasta. Przez wieki miasto dobrze się rozwijało, a na jego terenie powstawały nowe budowle.

Pod koniec XVI wieku Rzeszów doczekał się własnego ratusza, w początkach XVII wieku przystąpiono tu do budowy zamku, warownego klasztoru Bernardynów oraz miejskich fortyfikacji. Z zachowanych dokumentów wynika, że w tym okresie Rzeszów był ważnym i zamożnym miastem.

O jego rosnącym znaczeniu

zadecydował też fakt, iż to właśnie tu, w połowie XVII stulecia, Jerzy Sebastian Lubomirski założył Kolegium Pijarów – jedną z pierwszych szkół średnich na ziemiach polskich. O znaczeniu tej szkoły decyduje z kolei długa lista ważnych nazwisk, które z tą placówką się związały.

Warto podkreślić, że jednym z wykładowców był tu ksiądz Stanisław Konarski, natomiast wśród jej absolwentów znalazły się takie osobistości, jak Ignacy Łukasiewicz, Władysław Sikorski oraz Władysław Szafer. Ważnym wydarzeniem w dziejach Rzeszowa było uzyskanie połączeń kolejowych, dzięki czemu w II połowie XIX wieku miasto to mogło się dynamiczniej rozwijać.

Dobrym okresem w dziejach miasta były lata 1918-1939, kolejnym –lata powojenne. Dynamiczny rozwój przemysłu w XX wieku sprawił, że Rzeszów stał się stolica Podkarpacia oraz jednym z najlepiej rozwijających się ośrodków miejskich w tej części kraju. Jest jednocześnie miastem, na terenie którego z historycznymi pamiątkami można się spotkać niemal na każdym kroku.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania Rzeszowa?

Co warto zobaczyć w Rzeszowie

Stolica Podkarpacia i jej atrakcje

Ciekawych zabytków, którym warto poświęcić swój czas podczas zwiedzania tego miasta, jest sporo.

Pięknie prezentuje się tu ratusz miejski oraz kamieniczki. Można je zobaczyć w rejonie rynku. Kusi Podziemna Trasa Turystyczna. Turyści mogą zajrzeć tam do wnętrza dawnych piwnic kupieckich.

Pięknym obiektem jest pałac biskupi. Zachwyca też zamek Lubomirskich oraz letni pałac tej rodziny. Miłośnicy secesyjnej architektury mogą się z kolei wybrać na spacer Aleją Pod Kasztanami, przy której do dziś widoczne są okazałe wille wzniesione w tym właśnie stylu.

Rzeszów jest też miastem niezwykle atrakcyjnym dla najmłodszych turystów. warto pamiętać, że na jego terenie znajduje się tak ciekawa placówka, jaką jest Muzeum Dobranocek.

Rzeszów

to ważny ośrodek gospodarczy
choć i turystyka odgrywa na jego terenie wielką rolę. Do stolicy Podkarpacia coraz chętniej zaglądają wycieczki z całego kraju, a dla turystów możliwość zwiedzenia tutejszych zabytków jest wspaniałą przygodą.

To miasto ma się czym pochwalić, a pobyt na jego terenie może się dla każdego z nas okazać przyjemnym i pouczającym zarazem doświadczeniem.

Rzeszów plan miasta

Cyfrowa mapa turystyczna na telefon Rzeszów i okolice

Rzeszów 1:20 000 kieszonkowy plan miasta
Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *