Bory Tucholskie i ich atrakcje
Bory Tucholskie oraz sąsiadujące z nimi dwie ważne krainy etnograficzne: Kaszuby i Kociewie. Jest to jedna z największych atrakcji południowej części Pomorza Gdańskiego. Można się tu spotkać z dziką przyrodą, zabytkowymi chatami oraz romantycznymi zamkami.
Jedną z najważniejszym miejscowości w tym rejonie jest Starogard Gdański – stolica Kociewia. Zachował się tu ciekawy rynek z ratuszem oraz zabytkowymi kamieniczkami oraz XIV – wieczny kościół św. Mateusza. Jak na stolicę Kociewia przystało, to właśnie w tym mieście zwiedzić można Muzeum Ziemi Kociewskiej.
Ciekawą miejscowością są Skarszewy, gdzie zachował się XIV – wieczny zamek wzniesiony przez joannitów. Dziś w jego wnętrzach działa punkt informacji turystycznej, organizowane są tu również liczne wystawy.
Na terenie Borów Tucholskich znajduje się jedna z najbardziej znanych kaszubskich wsi.
To Wdzydze Kiszewskie, które swą sławę zawdzięczają znajdującemu się tutaj skansenowi. Na terenie Kaszubskiego Parku Etnograficznego zobaczyć można m. in. chaty z podcieniami oraz zagrody rybaków.
Perełką skansenu jest wiatrak holenderski, szkoła oraz kościół z 1700 roku.
Wdzydze Kiszewskie znane są również z Jeziora Wdzydze, które bywa czasami nazywane Kaszubskim Morzem. To jezioro jest przyjazne dla żeglarzy oraz miłośników plażowania.
Jednym z największych miast na Kaszubach są Chojnice, w których nadal można usłyszeć ludzi rozmawiających w języku kaszubskim.
Podczas wędrówek po Borach Tucholskich obowiązkowo trzeba zajrzeć do Tucholi – niewielkiego miasteczka, które w czasach Krzyżaków miało duże znaczenie gospodarcze. Dzisiaj największą atrakcją Tucholi jest stary spichlerz oraz mieszczące się w nim Muzeum Borów Tucholskich.
W tym muzeum można oglądać ciekawe zbiory przyrodniczo – etnograficzne, pozwalające lepiej poznać dzieje i kulturę mieszkańców tego regionu.
Ciekawą miejscowością jest tu również Człuchów, otoczony niewysokimi wzgórzami, z ruinami dawnej krzyżackiej twierdzy.
W tym mieście zwiedzić można Muzeum Ziemi Człuchowskiej, które zajmuje wnętrza XIX – wiecznego domku. Na wystawienie eksponatów zaadaptowano tu nawet piwnice.