Bory Tucholskie i ich atrakcje

Bory Tucholskie i ich atrakcje

Bory Tucholskie oraz sąsiadujące z nimi dwie ważne krainy etnograficzne: Kaszuby i Kociewie. Jest to jedna z największych atrakcji południowej części Pomorza Gdańskiego. Można się tu spotkać z dziką przyrodą, zabytkowymi chatami oraz romantycznymi zamkami.

Jedną z najważniejszym miejscowości w tym rejonie jest Starogard Gdański – stolica Kociewia. Zachował się tu ciekawy rynek z ratuszem oraz zabytkowymi kamieniczkami oraz XIV – wieczny kościół św. Mateusza. Jak na stolicę Kociewia przystało, to właśnie w tym mieście zwiedzić można Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Ciekawą miejscowością są Skarszewy, gdzie zachował się XIV – wieczny zamek wzniesiony przez joannitów. Dziś w jego wnętrzach działa punkt informacji turystycznej, organizowane są tu również liczne wystawy.

Na terenie Borów Tucholskich znajduje się jedna z najbardziej znanych kaszubskich wsi.

To Wdzydze Kiszewskie, które swą sławę zawdzięczają znajdującemu się tutaj skansenowi. Na terenie Kaszubskiego Parku Etnograficznego zobaczyć można m. in. chaty z podcieniami oraz zagrody rybaków.

Perełką skansenu jest wiatrak holenderski, szkoła oraz kościół z 1700 roku.

Wdzydze Kiszewskie znane są również z Jeziora Wdzydze, które bywa czasami nazywane Kaszubskim Morzem. To jezioro jest przyjazne dla żeglarzy oraz miłośników plażowania.
Jednym z największych miast na Kaszubach są Chojnice, w których nadal można usłyszeć ludzi rozmawiających w języku kaszubskim.

Podczas wędrówek po Borach Tucholskich obowiązkowo trzeba zajrzeć do Tucholi – niewielkiego miasteczka, które w czasach Krzyżaków miało duże znaczenie gospodarcze. Dzisiaj największą atrakcją Tucholi jest stary spichlerz oraz mieszczące się w nim Muzeum Borów Tucholskich.

W tym muzeum można oglądać ciekawe zbiory przyrodniczo – etnograficzne, pozwalające lepiej poznać dzieje i kulturę mieszkańców tego regionu.
Ciekawą miejscowością jest tu również Człuchów, otoczony niewysokimi wzgórzami, z ruinami dawnej krzyżackiej twierdzy.

W tym mieście zwiedzić można Muzeum Ziemi Człuchowskiej, które zajmuje wnętrza XIX – wiecznego domku. Na wystawienie eksponatów zaadaptowano tu nawet piwnice.
Zwiedzanie i ciekawe miejsca

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *