Pieskowa Skała

Piękny zamek, który po gruntownej renowacji służy jako muzeum oraz Maczuga Herkulesa – oto symbole tej pięknej miejscowości leżącej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Pieskowa Skała jest równie popularna jak sąsiedni Ojców, a zaglądający tu turyści na brak atrakcji narzekać nie mogą.

Najważniejszym zabytkiem jest tu oczywiście renesansowy zamek, uznawany za jedną z najpiękniejszych budowli tego typu w całej Polsce. Wzniesiony na potężnej skale nad Doliną Prądnika jest wielką atrakcją, cennym zabytkiem architektury oraz ciekawą placówką muzealną jednocześnie.

Wyróżnia się on pięknym otoczeniem, w którym najbardziej znanym elementem jest Maczuga Herkulesa. Ta potężna skała to największa atrakcja Ojcowskiego Parku Narodowego i jego symbol.

Sam zamek jest jednym z ciekawszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Powstał w miejscu gotyckiego zamku wzniesionego w czasach Kazimierza Wielkiego. W XIV wieku stał się własnością rodu Szafrańców, który z gotyckiej twierdzy uczynili okazałą, renesansową rezydencję.

Piękno zamku sprawiło, że Pieskowa Skała już w początkach XX wieku zaczęła funkcjonować jako letnisko. Zniszczony przez czas i niewłaściwe zarządzanie zamek odzyskał swą świetność po II wojnie światowej.
Przeprowadzony remont sprawił, że budowla odzyskała swój renesansowy charakter, a jej historyczne mury zostały dostosowane do potrzeb muzeum. Jego zbiory mogą zachwycić koneserów pięknych wnętrz, jednak już sama wizyta na zamkowym dziedzińcu może dostarczyć silnych wrażeń.