Autor: Krzysztof Mroczko

Góry Izerskie to część Sudetów Zachodnich.

Mniej znane od sąsiednich Karkonoszy, stanowią ciekawą alternatywę weekendowego wypadu w góry dla wszystkich tych, którzy chcą uniknąć zatłoczonych szlaków.

Góry Izerskie to także miejsce, w którym poza przyrodą gór poznać można sporo ciekawych informacji z dziedziny astronomii. To właśnie tu istnieje jeden z dwóch polskich parków ciemnego nieba. Idea tego rodzaju ochrony przyrody jest w Europie stosunkowo nowa, najwięcej takich parków jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Położony w Górach Izerskich park ciemnego nieba jest pierwszym w Europie, a także jedynym na świecie położonym na terenie dwóch państw, gdyż rozciąga się na terenach Polski i Czech.

Izerski park ciemnego nieba służy idei zachowania terenów niezanieczyszczonych światłem pochodzącym z miejsc działalności ludzkiej. W ramach tego projektu współpracują ze sobą strona polska i czeska. Obserwacje nocnego nieba można prowadzić z kilku stanowisk, rozmieszczonych tak, by obserwator mógł ujrzeć określone partie nieba.

Popularyzacji wiedzy o astronomii służą również cyklicznie organizowane imprezy popularnonaukowe, podczas których wykłady wygłaszane są przez astronomów, a całość kończy się wspólnymi obserwacjami nieba. Każdej wiosny takie spotkanie odbywa się w czeskiej miejscowości Jizerka, jesienią natomiast w Świeradowie Zdroju.

Poza wspomnianymi cyklicznymi spotkaniami o astronomii można dowiedzieć się sporo o astronomii korzystając z założeń projektu “Astro Izery”. W ramach tej inicjatywy powstała ścieżka planetarna odwzorowująca model Układu Słonecznego.

Ścieżka rozpoczyna się w osadzie Orle, prowadząc do Chatki Górzystów położonej na Hali Izerskiej, co sprawia, że w prosty sposób można połączyć zdobywanie wiedzy o kosmosie z podziwianiem piękna turystycznych i przyrodniczych walorów Gór Izerskich. Każda z planet zbudowana jest z innego rodzaju skały, więc można przy okazji poznać różnorodność geologiczną Sudetów.
Odległości pomiędzy planetami pomniejszono miliard razy, zachowując proporcje pomiędzy nimi.

Ponadto podczas pieszej wycieczki podziwiać można również zegar słoneczny na budynku Stacji Turystycznej ?Orle? i gnomon, umieszczony w granitowym kole przedstawiającym słońce na trasie ścieżki astronomicznej. Gnomon to najstarsze urządzenie astronomiczne, jest zwyczajnym słupem, który służy za kalendarz i niezbyt dokładny zegar słoneczny. Odwiedzający to miejsce w samo południe zobaczą zawsze prawidłową datę.

Góry Izerskie oferują również cały szereg innych atrakcji, ale o nich najlepiej przekonać się na własne oczy.


Artykuł zainspirowany rozmową z właścicielami pensjonatu w miejscowości Zachełmie.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.