Autor: rossonero

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

stanowi największy w naszym kraju zespół połączonych kanałami jezior. Wielkie Jeziora umiejscowione są we wschodniej części pojezierza. Na południu Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się Puszcza Piska, a na wschodzie kompleks Puszczy Boreckiej.

Od  północnej strony pojezierze graniczy z Krainą Węgorapy, a od zachodu z Pojezierzem Mrągowskim. W południowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich występują rozległe równiny ? czyli tzw. sandry, uformowane z piasków pochodzenia polodowcowego. Występują tam również nieregularne pagórki o łagodnym stoku ? tzw. kemy, a także wydłużone pagórki o zboczach bardziej stromych czyli tzw. ? ozy. Jeziora mazurskie połączone są systemem kanałów i charakteryzują się wyrównanym poziomem wód. W kompleksie jezior mazurskich znajduje się największe obszarowo jezioro w Polsce ? jezioro Śniardwy oraz drugie co do wielkości ? Mamry.

Południowa część Wielkich Jezior Mazurskich

? rejon jeziora Śniardwy – objęty został objęty Mazurskim Parkiem Krajobrazowym, a najcenniejsze przyrodniczo obszary krainy objęto ochroną w ramach rezerwatu. Najwięcej rezerwatów na Mazurach ma charakter ornitologiczny. Są to rezerwaty ustanowione w celu ochrony miejsc lęgowych ptactwa wodnego. Dwa spośród rezerwatów tj. Rezerwat “Siedmiu Wysp Jeziora Oświn” oraz rezerwat “Jezioro Łuknajno” zostały wpisane na listę Konwencji Ramsarskiej. Jest to konwencja chroniąca tereny bagienne i błotne o międzynarodowym znaczeniu. Ponadto Rezerwat “Jezioro Łuknajno” ze względu na swe wyjątkowe walory (kolonia łabędzia niemego), został wpisany na światową listę rezerwatów biosfery.

Mazury

to region o bardzo dużych walorach turystycznych. Do odwiedzenia Mazur zachęcają poza pięknymi jeziorami i lasami również liczne zabytki, okazałe średniowieczne zamki oraz muzea i skanseny. Znany w całej Polsce jest również coroczny festiwal muzyki country oraz port w Mikołajkach. Mazury to region, w którym dynamicznie rozwija się agroturystyka i powstają nowe hotele i pensjonaty. Rozbudowuje się infrastruktura turystyczna, która co roku obsługuje większą liczbę turystów.  Mazury miejscem gdzie Polacy chętnie spędzają weekendy oraz urlopy. Coraz więcej firm wybiera ten region na imprezy integracyjne lub konferencje. W okresie wakacyjnym hotele są pełne nie tylko turystów z Polski ale również z innych krajów Europy w tym z Niemiec.


hotele mikołajki, konferencje mazury

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.