Jako najbardziej na wschód wysunięta część polskich Karpat intrygują swą krajobrazową oraz przyrodnicza odmiennością. Bieszczady, tak chętnie odwiedzane przez turystów, są doskonałym terenem na piesze wycieczki oraz długie, górskie wędrówki.

Coraz lepsze zagospodarowanie oraz noclegi dostępne już we wszystkich większych miejscowościach tej krainy sprawiają, że każdy z nas może odkrywać piękno tego regionu i poznawać jego przyrodnicze bogactwo. A świat fauny i flory w Bieszczadach prezentuje się wyjątkowo.

Bieszczady zachwycają już samą swą rzeźbą. To obszar wyjątkowo zróżnicowany, dzięki czemu nie bez powodu stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych rejonów górskich w Polsce. Malownicze Doliny Osławy i Sanu, rewelacyjne połoniny oraz pełne przyrodniczych skarbów lasy, to wszystko czeka tu na turystów.

Zachwyca Wysoki Dział, stanowiący teren przejściowy pomiędzy Bieszczadami a Beskidem Niskim.

Tu najbardziej znanym szczytem jest Chryszczata. Ciekawym pasmem w Bieszczadach jest też pasmo Łopiennika i Durnej, a pomiędzy dolinami Solinki i Wetliny uwagę przyciąga pasmo Falowej i Kiczery.

Większość turystów koncentruje się jednak na pasmie połonin, w którego skład wchodzą najwyższe szczytu w polskich Bieszczadach. Gniazdo Tarnicy, Połonina Wetlińska i Caryńska , oto główne atrakcje, będące niemal obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki w Bieszczady.

Popularnym terenem wędrówek są obszary wchodzące w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, utworzonego w 1973 roku. To tu można dojrzeć najcenniejsze skarby bieszczadzkiej przyrody. Wilki, rysie i żbiki są jego najważniejszymi mieszkańcami, zachwyca też wspaniała szata roślinna.

Wiedzę o niej promują liczne ścieżki dydaktyczne, dzięki którym można połączyć wycieczkę w góry z niezwykłą lekcją przyrody. Najważniejszymi atrakcjami BPN są połoniny oraz fragment doliny Sanu, który przyciąga uwagę swymi torfowiskami wysokimi. Wspaniale prezentują się również bieszczadzkie parki krajobrazowe, stanowiące otulinę dla parku narodowego.

To Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy.

Bieszczady zachwycają też swymi rezerwatami. Wśród tych najciekawszych znalazł się rezerwat florystyczny “Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku” oraz rezerwat faunistyczny “Krywe”.

Utworzony w dolinie Sanu, znany jest przede wszystkim jako stanowisko węża Eskulapa, największego, a zarazem bardzo rzadkiego polskiego gada. Innym ciekawym rezerwatem faunistycznym jest rezerwat “Bobry w Uhercach”. Dla miłośników pięknych widoków wielką atrakcją może się okazać wizyta w rezerwacie krajobrazowym “Sine Wiry”. Obejmuje on przełomową dolinę Wetliny, a wizyta na jego terenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Na szlaku z Janem Pawłem II. 22 trasy piesze, rowerowe i kajakowe po Polsce

Bieszczady. Beskid Niski. Przewodnik z górskiej półki

Urlop w Bieszczadach. Przewodnik turystyczny dla zmotoryzowanych Compass