Umysł tradera – czyli osoby grającej na giełdzie

Kim jest trader?

Jest to osoba która spekuluje (kupuje – sprzedaje) na giełdzie w celu osiągniecia zysków, spodziewając się wzrostów lub spadków instrumentów finansowych (akcji, kontaktów terminowych, opcji walut itp.).

Transakcje trwają czasem nawet tylko kilka sekund, minut, rzadziej do kilku dni.

Jednak częściej jest to bardzo krótki czas. Można powiedzieć że trader właśnie tym się różni od inwestora że dokonuje szybkich i krótkich transakcji, natomiast inwestor raczej kupuje na dłuższy czas liczony w miesiącach a nawet w latach.

Umysł Tradera

Jak często początkujący Trader zadaje sobie pytania: jak grać by wygrać? W jaki sposób osiągnąć stopy zwrotu, które obrosły w legendy i czy to jest w ogóle możliwe? Czy istnieje Święty Graal tradingu? Czy opracowano systemy, które pozwalają na regularne zarabianie pieniędzy na giełdzie?

Przestań szukać odpowiedzi na te pytania i skup się na własnej psychice, czyli na umyśle tradera, którym chcesz zostać.

Ani żadna technika inwestycyjna, ani żaden nawet w pełni automatyczny i najlepszy system nie zastąpi ludzkiego umysłu. Ktoś powie, że można włączyć komputer, który zrobi wszytko za nas, że będzie automatycznie zamykał i otwierał pozycje a wszystko będzie działało samo bez ingerencji użytkownika. Oczywiście, tak jest. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że taki system generuje nie tylko zyski, ale bardzo często też duże straty.

Taki system w zależności od planowanego czasu inwestycji (czy to będzie dzień, miesiąc czy rok) będzie nieustannie wahał się z góry na dół i odwrotnie. Należy mieć to na uwadze, ponieważ od tego momentu to od wytrwałości oraz wiary Tradera zależy, czy pozostawi system samemu sobie z wiarą, że ten zrobi swoje, czy też wyłączy go przedwcześnie z powodu olbrzymiej obawy o zbytnie obsunięcie się kapitału i podążające za tym straty.

Nasuwa się teraz myśl: dobrze, zrobię zatem tak, że włączę system i nie będę sprawdzać, co dzieje się z moimi pieniędzmi; po prostu uwierzę, że jest dobry i że będzie dla mnie zarabiać. Owszem, tak można zrobić, tylko należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy inwestor takie podejście wytrzyma? Co prawda, można przyjąć, że operując małą kwotą, jej strata nie wpłynie negatywnie na nasze finanse oraz komfort psychiczny, jednakże któregoś dnia zechcemy zwiększyć stawkę, żeby zarobić więcej, a wtedy znów wezmą górę rozterki.

Podobnie jest z wszelakimi innymi niemechanicznymi systemami, a także z wiedzą z książek oraz kursów. Na podstawie badań statystycznych przeprowadzanych na rachunkach traderów oraz moich spostrzeżeń mogę powiedzieć że bardzo wielu ludzi – mimo tego, że posiadają ogromną wiedzę – często ulega emocjom i nie działa według określonego wcześniej celu. Cóż z tego, że wiemy, kiedy otworzyć, czy zamknąć pozycję, skoro podczas ogromnego stresu towarzyszącemu nam podczas gry giełdowej, nie potrafimy nad nim zapanować? Następstwem tego są popełniane błędy, jakie bardzo często nawarstwiają się, prowadząc nas do podejmowania niekorzystnych decyzji, znajdujących odzwierciedlenie w naszym opróżnionym do zera portfelu.

Oczywiście, należy czytać książki, zdobywać wiedzę na kursach, oglądać filmy instruktażowe itd. Co do tego nie ma wątpliwości. Jednak nie należy przy tym zapominać o swojej psychice i potrzebie nieustannego treningu własnego umysłu, ponieważ to właśnie Umysł Tradera jest najważniejszy!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...