Każdy przedsiębiorca, który posiada firmową stronę lub sklep w Internecie, powinien zadbać o jego odpowiednią promocję. Przecież nawet przejrzysta i efektowna witryna nie odniesie zamierzonego skutku jeżeli nie znajdą jej Klienci. Co zatem zrobić, aby stać się bardziej widocznym w wyszukiwarce Google?

Optymalizacja czyli połowa sukcesu

Potencjalni Klienci trafią na daną witrynę, jeśli będzie ona wysoko w wynikach wyszukiwania. Żeby osiągnąć ten cel należy sobie tą pozycję wywalczyć poprzez skuteczne pozycjonowanie. Zanim jednak rozpoczniemy działania z zakresu pozyskiwania linków powinniśmy zadbać o tzw. optymalizację witryny. Musimy zdać sobie sprawę, że nasza strona wygląda inaczej w oczach Internauty, a zupełnie inaczej dla robota Google. Ładny i efektowny layout to jeszcze nie wszystko. Należy także zadbać o to, aby kod strony był przejrzysty, poprawny i czytelny dla Google. Czy naprawdę ma to aż tak duże znaczenie? Z pewnością samą optymalizacją nie wywindujemy naszej witryny na szczyt wyników wyszukiwania, ale dzięki tym działaniom uzyskamy coś w rodzaju ?handicap’u?. Oznacza to, że te same prace z zakresu pozycjonowania mogą przynieść lepsze efekty dla zoptymalizowanej witryny, aniżeli w przypadku strony, która nie była poddana optymalizacji.

Pozycjonowanie czyli walka o pierwsza pozycję

Pozycjonowanie stron w Google to proces, który dla każdej witryny ma indywidualny wymiar. Każda strona wymaga nieco innych, zindywidualizowanych działań, które dadzą efekty w postaci wzrostu pozycji w wynikach wyszukiwania. Tak naprawdę nie ma żelaznego schematu i szablonu, według którego należy postępować. Czynniki brane pod uwagę, przy ustalaniu rankingu stron, przez Google są bardzo dynamiczne. To co działa dzisiaj, jutro może być już nieskuteczne. Dlatego też kampania SEO powinna być planowana przez profesjonalną firmę, która nie opiera się na mglistych wskazówkach wyczytanych na forach internetowych, a raczej na własnych testach i doświadczeniach.
Istotą pozycjonowania jest pozyskiwanie linków. I to potrafi robić niemal każdy. Niestety skuteczne pozycjonowanie strony nie zależy od ich ilości, ale raczej od jakości. W tym miejscu pojawia się problem. Jak określić, który link jest wartościowy? Działania podejmowane przez profesjonalną firmę oparte są w głównej mierze na testach. Tylko dzięki nim można poznać sposoby, które w danej chwili przynoszą efekty. Korzystając z usług takiej firmy z pewnością musimy liczyć się z większymi kosztami, niemniej jednak prawdopodobieństwo uzyskania oczekiwanych efektów i ich utrzymania jest większe. Stawiając na ?domorosłych? pozycjonerów, oferujących swoje usługi w śmiesznie niskich cenach, nie tylko nie pomożemy firmowej witrynie, ale nawet jej zaszkodzimy.
Pozycjonowanie Google tylko z pozoru wydaje się banalne. Okazuje się jednak, że pozyskiwanie wartościowych linków wymaga nie tylko wiedzy, ale także doświadczenia oraz gotowości do poszukiwania nowych rozwiązań. Tylko taka kombinacja, wraz z systematycznymi działaniami może przynieść sukces.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.